Edirne'de hastalara Palyatif Bakım desteği

Edirne Sağlık Müdürlüğü tarafından, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi bünyesindeki palyatif bakım servisinde hastalara ve yakınlarına en iyi sağlık hizmetinin sunulduğu bildirildi.

Edirne'de hastalara Palyatif Bakım desteği
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2016 yılında 36 yatakla hizmete açılan serviste, sağlık durumu ağır, tıbbi tedavi seçeneği kalmamış, evde bakımında güçlük yaşanan hastaların son dönemlerini huzur içinde geçirmeleri sağlanırken, hasta yakınlarına da büyük destek verildiği belirtildi.

Palyatif bakımın mevcut hastalığı nedeniyle tedaviye dirençli olan hastalara sağlanan bakım hizmeti olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu hizmetten amaçlanan hastalıktan dolayı meydana gelen ve hastayı rahatsız eden sorunları hastanın, hastalığı tolere edebileceği seviyeye indirebilmektir. Palyatif bakımda hasta ve ailesine olabilecek en iyi yaşam kalitesinin sağlanması hedeflenir.

Hastaların yaşadığı ağrı, bulantı, kusma, yorgunluk, uyku problemi, nefes darlığı, ishal, kabızlık ve bilinç bulanıklığı gibi semptomlar onların yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Palyatif bakım servisinin amacı bu şikayetlerin kontrol altına alınmasıdır.

İleri dönem alzheimer hastaları, ileri dönem kanser hastaları, evde bakımında güçlük yaşanan her türlü nörolojik hasta, ileri dönem kalp, akciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, beslenme güçlüğü olan hastalar ve sürekli yatmaya bağlı bası yarası olan hastalar palyatif bakım servisinden faydalandırılarak, yalnız bırakılmamaktadır."