Edirne'de esnafın Kırkpınar heyecanı

Edirne'de bu yıl 663'üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne az bir süre kala esnaf da hazırlıklarını tamamladı.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Edirne'de esnafın Kırkpınar heyecanı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de 663’üncüsü gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri’ne hazırlanan esnaf yoğun bir ziyaretçi akını bekliyor. Edirneli esnaf Kırkpınar bereketinin işlerine de yansımasını bekliyor.

Kırkpınar bereketinin ciğerciden, hediyelik eşya satıcısına, şekerlemeciden yiyecek içecek sektörüne kadar tüm esnafa yansıması bekleniyor.

Edirneli ciğerciler de Kırkpınar yoğunluğu için günler öncesinden hazırlıklarını tamamladı. Malzeme ve dana ciğeri stoklarını yaptı.

Edirne’nin en önemli festivallerinden birisi olan ve bu yıl 663’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi davul-zurna ile davet yapıldığını söyleyen  Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Uğurcan İmrak, "Her yıl beklediğimiz ve o davul-zurnanın sesini duymaktan mutlu olduğumuz bir etkinlik bu. Bu vesileyle Edirne denince akla sadece ciğer ve diğer ürünler değil, aslında tarihimizin en önemli ata sporlarından birisi olan Kırkpınar geliyor aklımıza. Biz esnaf olarak tam teşekküllü hazırlığımızı yaptık dışarıdan gelen turistlerimizi ağırlamak üzere hazırız. Yoğunluk bekliyoruz. Türkiye'nin bir ucundan gelen insanlar var. Hepsine hayırlı yolculuklar diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BUGÜNLERE ERİŞMENİN HEYECAN VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

Bugünlere erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Tarihi Alipaşa Çarşısı Esnafı Emin Özbostan, "Bu tarihi bir gelenek. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Haftası başladı. Yerli yabancı misafirlerimizi bekliyoruz. Bu eski bir gelenek. Özellikle Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri yoğunluğun artmasını bekliyoruz. Hazırlıklarımız var. Bunları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Herkesi Edirne'ye bekliyoruz" dedi.

"KIRKPINAR İÇİN GELECEK MİSAFİRLERİMİZİ BEKLİYORUZ"

Tarihi Alipaşa Çarşısı Esnafı İlknur Arı, "Hazırlıklarımızı yapıyoruz, Kırkpınar için gelecek misafirlerimizi bekliyoruz. Esnafa bir can suyu olmasını istiyoruz. Davulların sesini duyunca heyecan başladı. Özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar yoğunluğun artmasını bekliyoruz" dedi. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ