Edirne'de Çanakkale Zaferi dolayısıyla iftar programı gerçekleştirildi

Edirne Valiliği tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısıyla şehit aileleri ve Gazilerin katılımıyla iftar programı gerçekleştirildi.

Edirne'de Çanakkale Zaferi dolayısıyla iftar programı gerçekleştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Valiliği tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü dolayısıyla iftar programı düzenlendi.

İftar öncesi masaları dolaşan Edirne Valisi Yunus Sezer ve Eşi Canan Sezer, şehit aileleri ve Gazilerin hatırlarını sordu.

Ezan okunması ve oruçların açılmasının ardından Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu tarafından şehitler anısına dua ettirildi.

Sezer, 18 Mart'ın büyük Türk milletinin tarihinin her anında vatan aşkıyla ölüme koşan kahramanların yazdığı, destanların var olduğu günden bugüne istiklal uğruna verilen onur mücadelesini simgelediğini belirtti.

Sezer, bugünün Türkiye için fedakârlığın en büyüğünü yapan aziz şehitlere vefa günü olduğunu aktardı.

Çanakkale’nin canlarını feda etmekten çekinmeyen sessiz kahramanların destanı olduğunu dile getiren Sezer, “O gün istiklal uğruna kanın ve gözyaşının sınırsızca aktığı bir toprak parçasında medeniyetin kalbinin attığı var olma mücadelesidir. Çanakkale milletimizin destanına yeni bir sayfa eklenmesidir.  Gencecik fidanların toprağa düştüğü, ölümün umuda dönüştüğü ve maddenin mana önünde eğildiği eşsiz bir galibiyettir. Vatan her şeyin önündedir düşüncesiyle canlarını feda etmekten çekinmeyen sessiz kahramanların destanıdır Çanakkale. Sadece insanların değil, anlayışların da çarpıştığı kayıpların acısının yüz yıllarca hissedildiği tarihin en zor sınavıdır. Şehit ecdadımızın emaneti vatanımız ve özgürce dalgalanan şanlı al bayrağımız zaferimizin en büyük şahididir.” Dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımız için fedakarlığın en büyüğünü yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğini vurgulayan Sezer, "Bizleri geleceğe taşıyan her zafer silahların değil, toplu olan yüreklerin, birbirine kenetlenen gönüllerin zaferidir. Göz bebeği gibi kolladığı yavrusunu hadi oğul ya şehit oğul ya gazi diyerek askere yollayan anaların savaşın en kritik anında ben sizlere taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum diyerek zaferi ulaştıran komutanların zaferidir. Tarihin dilinden düşmeyen destanlar yazan her karışı, her karış toprağını şehit kanlarıyla sulayarak istiklalden kopmayan aziz milletimiz dün olduğu gibi bugün de büyük zaferlerin ruhuyla hiçbir şey kaybetmemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük bir inançla ifade ettiği 'Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' sözü tüm dünyanın zihnine yeniden kazınmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımız için fedakarlığın en büyüğünü yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum.” Şeklinde konuştu.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, tüm şehitleri saygıyla andıklarını ifade etti.

Aksal, Bu toprakları vatan yapan tüm şehitlere rahmet dileyerek bu vatanın her bir karışı şehit kılığıyla donanmış ve Şairin ifadesiyle bu şehidi mukaddes ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu konser verdi.

Sezer'in talimatıyla yaklaşık 2 ay önce kurulan ve Edirne Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Edirne Serhat Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan semazenler gösteri yaptı.

Edirne'deki ilk gösterisini yapan semazen ekibini ilgiyle izleyen katılımcılar telefonlarıyla bu anları kayıt altına aldı.

İftar programına Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Jandarma Komutanı Hacı Ali Büber, vali yardımcıları, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Belgin İba, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile şehit aileleri ve gaziler katıldı. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar