Eczacılık Günü törenle kutlandı

Modern Eczacılığın temellerini oluşturan ve ilk eczacılık dersinin verildiği Bilimsel ve Akademik Eczacılık Eğitimi'nin 185. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Eczacılık Günü törenle kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan tören bando eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Törende konuşan 39. Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Gazze’de insanlık tarihinin en ağır, en karanlık ve en acımasız katliamlarından biri yaşandığına vurgu yaparak insan hayatını korumayı kendisine ilke edinmiş bir mesleğin temsilcileri olarak masum sivilleri hedef alan, binlerce Filistinlinin yaşamını kaybetmesine, yaralanmasına yol açan bu saldırıları en ağır şekilde lanetlediklerini belirtti.

Türk Eczacıları Birliği olarak 50 bini aşkın meslektaş ile kutlamanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Kılıçcıgil, “14 Mayıs 1839’dan bugüne tam 185 yıl geçti.  Meslekî tarihimizde özel bir yere sahip olan bugünü, Türk Eczacıları Birliği olarak Bölge Eczacı Odalarımız, Eczacı Kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve kamuda, sanayide ve eczanelerinde görev yapan 50 bini aşkın meslektaşımız ile birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Kılıçcıgil, 185 yıldır kanıta dayalı bilimsel çalışmaların ışığında üstlendikleri tarihsel miras ile topluma şifa dağıtan bir mesleğin mensupları olmanın sorumluluğunu taşıdıklarını aktardı.

Gazze’de insanlık tarihinin en ağır, en karanlık ve en acımasız katliamlarından birinin yaşandığını vurgulayan Kılıçcıgil, “Bildiğiniz gibi Gazze’de insanlık tarihinin en ağır, en karanlık ve en acımasız katliamlarından biri yaşanıyor. Bizler insan hayatını korumayı kendisine ilke edinmiş bir mesleğin temsilcileri olarak masum sivilleri hedef alan, binlerce Filistinlinin yaşamını kaybetmesine, yaralanmasına yol açan bu saldırıları en ağır şekilde lanetliyoruz. Bir an önce uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı bu insanlık dramının sona erdirilmesi ve bölgede yeniden barış ortamının tesis edilmesi için bütün dünya ülkelerini, uluslararası kuruluşları bir kez daha, acilen göreve davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bu yılki Eczacılık Haftası temasının “Eczacı Varsa Hayat Var” olarak belirlendiğini söyleyen Kılıçcıgil, “Kamuda, akademide, ilaç sanayinde ve eczanelerde güvenilir ve kolay erişilebilir ilaç hakkını savunuyoruz. Bu yılki Eczacılık Haftası temasının “Eczacı Varsa Hayat Var” olarak belirlendiğini ifade etti. Meslektaşlarının üstlendiği kritik rollerin, önce pandemide ardından büyük deprem felaketinde hem ulusal hem de uluslararası platformlarda çok daha net biçimde görüldü. Eczacı Varsa İlaç ve Sağlığa İlişkin Diğer Ürünlere Güvenli Erişim Var, Eczacı Varsa Etkili Sağlık Danışmanlığı Var, Eczacı Varsa Sağlık Kuruluşlarında Etkin ve Kaliteli Hizmet Var, Güvence var, emek var, dayanışma var, eczacı varsa hayat var.” ifadelerini kullandı.

Hastaların ilaçlara erişimi sağlanması ve ödemek durumunda kaldıkları ek tedavi maliyetlerinin azaltılması gerektiğini vurgulayan Kılıçcıgil, şunları kaydetti:

“Geri ödeme kapsamında yer alan ilaçlarda kısıtlamalara gidilmesi, hastalarımızın cebinden çıkacak ilaç fiyat farklarının daha da artması, ilaç yoklukları ve ilaca kısıtlı erişim sorunları, yeni keşif - yeni nesil ilaçların ülkemizde erişime açılamaması ve hastalarımızın yeni tedavi olanaklarından faydalanamamaları, yarım kalan tedaviler nedeni ile oluşan yeni komplikasyonların hasta güvenliğini ve sağlık bütçelerini daha fazla tehdit etmesi şeklinde özetlenebilecek pek çok istenmeyen sonucu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle hastalarımızın tedavileri için ihtiyaç duydukları ilaçlara erişimi sağlanmalıdır. Ödemek durumunda kaldıkları ek tedavi maliyetlerinin azaltılmalıdır.”

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Kumru Öngün