• Haberler
  • Edirne
  • 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' kapsamında Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi

'Dünya Veteriner Hekimler Günü' kapsamında Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi

Edirne'de 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' dolayısıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Caner Çakır törende yaptığı konuşmada, veteriner hekimlerin temel sağlık çalışanı olduğunu vurguladı.

'Dünya Veteriner Hekimler Günü' kapsamında Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanan “Dünya Veteriner Hekimler Günü" kapsamında Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen törende anıta çelenk bırakıldı. Tören, çelenk sunumuyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Caner Çakır yaptı.

 Dünya Veteriner Hekimleri Birliği'nin, 2000 yılından itibaren  her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdığını hatırlatan Edirne Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Caner Çakır,  Veteriner Hekimliğinin hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve köklü mesleklerinden biri olduğunu belirtti.

Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile birlikte hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların, beşeri hekimliğin gelişmesine büyük katkılar sağladığını belirten Çakır,  "Veteriner hekimler, hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır" dedi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü'nün her yıl farklı bir tema ile kutlandığını belirten Çakır, "Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) 2024 yılında belirlediği tema; "Veteriner Hekimler Temel Sağlık Çalışanlarıdır." Belirlenen tema ile Veteriner Tıp uygulamalarım aldığı eğitim sonunda uzmanlıkla yapan ve insan harici hayvanların üreme, beslenme, hastalık ve yaralanma süreçlerine müdahale eden, öncelikle koruyucu hekimlik uygulamaları ile hastalıklar ortaya çıkmadan önleyen, hayvanlardan insanlara buluşan yüzlerce hastalığın önlenmesi için insan sağlığına da hizmet eden bir Tıp mensubu, yani sağlık çalışanıdır" diye konuştu.

Veteriner Hekimliği mesleğinin hayvan sağlığı, insan sağlığı ve çevre sağlığının birbirinde ayrılmaz unsurlar olduğunu ifade eden tek sağlık kavramının temel direği olduğuna dikkat çeken Çakır, "Bu gün insanımızın daha iyi beslenmesi, et, süt, yumurta ve diğer hayvansal gıda üreticilerinin yanında, ilaç sanayinin gelişmesine önemli katkılar sağlayan yetiştiricimizin daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilmesi için ıslah çalışmalarını yürüten, en büyük sevinç kaynağı acılarım dilleri ile değil ancak sesleri ve bakışları ile anlatan hayvanların dertlerini dindirmek olun, sağlık hayvan, sağlıklı gıda neticede sağlıklı nesillerin yetişmesinde öncü ama bugüne kadar yaptıklarına orunla takdir edilmemiş, buna rağmen sorumluluklarının bilincinde olan Türk Veteriner Hekimlerinin gündeme gelmesi açısından çok önemlidir. Yaşanılabilir bir dünya için, sağlıklı insan nesillerinin yetiştirilebilmesi için, hayvanlarımızın refahı için Veteriner Hekimler var güçleriyle gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışmaktadırlar" ifadelerine yer verdi.

Veteriner Hekimlerin hayvan sağlığını korumanın yanında insan sağlığına da önemli katkıda bulunduğunu söyleyen Çakır,  Dünyada 300'den fazla hayvandan insana bulaşan zoonoz hastalıkları ile ilgili de çalışma yaptıklarını ifade etti.

Düzenlenen tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN