Dünya İlk Yardım Günü kapsamında etkinlik

          Edirne'de Dünya İlk Yardım Günü kapsamında İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) tarafından etkinlik düzenlendi.

Dünya İlk Yardım Günü kapsamında etkinlik
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

      

                Dünya İlk Yardım Gününün bu yıl ki teması "Dijital dünyada ilkyardım" olarak belirlendi.Belirlenen temaya ilişkin yapılan etkinlikte Saraçlar Caddesinde İYİMER ekipleri tarafından stant açıldı.

                Ekipler uygulamalı olarak vatandaşları ilk yardım konusunda bilgilendirdi. Vatandaşlar ilk yardım eğitimine ilgi gösterdi.

                134 köye giderek ilkyardım eğitimi verdiklerini belirten Sünetçiler, Süloğlu, Lalapaşa, Enez, İpsala ve Havsa'nın tüm köylerinde bilinçli olmalarını sağlamak amacıyla acil müdahale gerektiren durumlarda yapılması gerekenleri anlattıklarını dile getirdi.

                6 Şubat tarihinde yaşanan depremlerin ardından ilkyardım eğitimlerine taleplerin arttığını vurgulayan Sünetçiler,  her hafta düzenli eğitim verdiklerini ve her geçen gün ilginin arttığını ifade etti.

Saraçlar Caddesinde uygulamalı ilk yardım gösterimi etkinliklerinde (temel yaşam desteği, hava yolu tıkanıklığı müdahalesi, kanama kontrolü, turnike uygulaması, hayvan ısırma ve sokmaları, kalp krizi) gibi acil müdahale gerektiren durumlar uygulamalı olarak anlatıldı.

                Edirne'de İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) tarafından halka yönelik gerçekleştirilen uygulamalı ilk yardım bilgilendirme standı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

                İlk yardım bilgilendirme seminerleriyle il, ilçe ve köylerde uygulamalarını daimi olarak sürdürdüklerini söyleyen Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) Mesul Müdürü Ayten Sünetçiler, Doğal afetler, trafik kazaları, yüksekten düşmeler, boğulmalar, yanıklar, zehirlenmeler gibi birçok durumda ilk yardım gerekebildiğini aktardı.

                Kurumlar içinde ve valilikler bünyesinde Türkiye'de ilk ve tek olan ilkyardım eğitim merkezinin tüm illerde kurulmasını ümit ettiklerini söyleyen Sünetçiler, vatandaşlara uygulamalı olarak ilkyardımın önemini gösterip merkeze gelip belgeli ilkyardımcı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Uygulamalı eğitime katılan Emrah Ceylan, seyahat ettiği sırada trafik kazalarına çok rastladığını ve 112 gelene kadar neler yapabileceklerini öğrendiklerini ve bunun bilincinde olmak amacıyla eğitim aldığını söyledi. Spor ile uğraştığını ve orada karşılaştığı sakatlanmalar durumunda ilk elden müdahale etmeyi öğrendiğini ifade eden Ceylan, 3 günlük kurs sonrası eğitime tabi olduklarını ve sınavı başarıyla tamamladıktan sonra ilkyardımcı kimlik kartını aldığını aktardı.

                İstanbul'dan Edirne'ye gezmeye gelen ve uygulamalı ilkyardım eğitimini izleyen Peri Pamir, ilkyardım eğitimlerinin büyük önem taşıdığını ve özellikle kalp krizi geçiren bir insanın yanında eğitimli birisinin bulunmanın hayat kurtarabileceğini aktardı.

                Özellikle eğitimli insanların ilkyardım müdahalesi yapması gerektiğine dikkat çeken Pamir, bilinçsiz ve yanlış müdahalenin istenmeyen sonuçları beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.
Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN