• Haberler
  • Edirne
  • Dualı çayırın efsanesi cazgır Kayabaş, görevi bırakacağını söyledi

Dualı çayırın efsanesi cazgır Kayabaş, görevi bırakacağını söyledi

Dualı çayırın efsanelerinden yarım asırdan fazladır cazgırlık yapan Babaeskili Şükrü Kayabaş, bu yıl Er Meydanı'na veda edeceğini söyledi. Kayabaş, gelecek yıl güreşleri seyirci olarak takip edeceğini ifade etti.

Dualı çayırın efsanesi cazgır Kayabaş, görevi bırakacağını söyledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu yıl Sarayiçi Er Meydanı’nda 663’üncüsü düzenlenecek Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri birçok efsaneyi bünyesinde barındırıyor. Bunlardan biri de 60 yıldır cazgırlık yapan Şükrü Kayabaş.

Yarım asırdan fazladır pehlivanları peşrevliyen Kayabaş, Pazar gün gerçekleştirilecek ağa ihalesi sonrası görevi bırakacağını söyledi.

Kayabaş, katıldığı güreşlerde seyircilerle ve pehlivanlarla vedalaştığını aktardı ve şunları kaydetti:

“Ben de tam 60 yıldır bu sahalardayım. 1964 yılında başladım ve 2024 yılı benim veda yılım oluyor. Gittiğim güreşlerde zaten veda yapıyorum, seyircim ile helalleşiyorum. Ağa karşılamasını da son olarak yapacağım. Burada ağalık ihalesini de Pazar günü yapacağım. Daha sonraki yıllarda da seyirci olarak geleceğim. Aşağı yukarı 10 belediye başkanı, 30 ağa ile birlikte çalıştım. Sahada çok anım var. Kırkpınar sahası başka bir şeye benzemiyor. 60 yıldır bu mesleği icra ediyorum ve hala ilk günkü gibi heyecanlıyım. Baş cazgırlık için kendi yetiştirdiğim Antalyalı Emin Ger ve yardımcılık için de Edirneli Ergun Sevindi gönlümden geçiyor. Tabi ki kararı Geleneksel Güreşler Federasyonu ve Edirne Belediyesi verecek. Görevi bıraksam güreşleri bırakmayacağım. İzleyici olarak yine sahaya geleceğim. 60 yıl bu işi yaptım ve Pazar günü veda ederken görevi gururla ve onurla bırakacağım.” Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar