• Haberler
  • Edirne
  • Dev Ateş Yandı, Kakava Şenlikleri Renkli Görüntülerle Başladı

Dev Ateş Yandı, Kakava Şenlikleri Renkli Görüntülerle Başladı

Edirne'de yurtiçi ve yurtdışından on binlerce turistin katılımıyla kutlanan Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, dev ateşin yakılmasıyla başladı.

Dev Ateş Yandı, Kakava Şenlikleri Renkli Görüntülerle Başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve baharın müjdesi Kakava Hıdırellez Şenlikleri, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Baharın gelişini simgeleyen Kakava ve Hıdırellez dolayısıyla rengârenk kıyafetler giyen Romanlar, davul-zurna eşliğinde gönüllerince eğlendi. Şenliklerin yapıldığı Sarayiçi, saatler öncesinden doldu, taştı. Roman vatandaşların giydiği rengârenk kıyafetler ilgi odağı oldu. Vatandaşlar, davul zurna eşliğinde renkli kıyafetlerle dans eden romanlara eşlik etti.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen binlerce turistin de şenliklere özgü kıyafetler giyerek katılması renkli görüntüler oluşturdu.

Dev Kakava Ateşi Türkiye’nin dört bir yanına ve tüm dünyaya sağlık, sevgi, barış, huzur ve bereket ulaştırması için yandı. Kakava Ateşi öncesinde Sarayiçi Er Meydanı’na girişte Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından olası bir duruma karşı önem alındı.

Kakava - Hıdırellez Şenlikleri için on binlerce turist sabahın erken saatlerinden itibaren Edirne'ye akın etti. Sarayiçi Er Meydanı'nın olduğu alanda gerçekleştirilen şenlikler, Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı. Şenliklerin resmi açılış programı binlerce kişinin katılımıyla Sarayiçi'nde gerçekleştirildi.

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri çerçevesinde protokol üyeleri, Kanuni Köprüsü’nde davullarla karşılandı. Protokol daha sonra Bando eşliğinde tören alanına kadar yürüdü. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

Konuşmalardan sonra  Kakava ateşini simgeleyen odun yığınları, kent protokol üyeleri tarafından yakıldı.

Ateşin durulmasını bekleyen vatandaşlar, daha sonra ateşin üzerinden atlayarak dilek diledi. Halk oyunları ekiplerinin gösterisi renkli görüntülere sahne oldu.  Vatandaşlar gönüllerince dans ederek eğlendi.

Bu anı görüntülemek isteyen fotoğraf sanatçıları ise en güzel kareyi çekebilmek için adeta birbiriyle yarıştı. Sarayiçi'ne gerek araçlarıyla gerekse yaya olarak ulaşmaya çalışan turistler, yoğun kalabalık nedeniyle şenlik alanına ulaşmada güçlükler çekerken, kentteki tüm otel ve pansiyonlarda ise boş yer kalmadı. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar