Depo, Çakmak Barajı'nı etkiler

Uzunköprü ilçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü'ndeki tarım arazisinde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan patlayıcı madde deposu için yapılan imar planı değişikliğinin iptaline yönelik Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davanın duruşmasının ardından, Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği'nin avukatı Bülent Kaçar Patlayıcı deposu Çakmak Barajı'na tehdittir. Rezervuar alanı içindedir dedi.

Depo, Çakmak Barajı'nı etkiler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Mustafa Caniklioğlu adlı bir arazi sahibinin Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Saçlımüsellim köyünde tarım arazisine patlaycıcı deposu yapımına izin verilmesi üzerine açtığı davaya Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği olarak müdahil olduklarını ifade eden Av. Bülent Kaçar adliye çıkışında gazetecilere bir açıklama yaptı. Kaçar 'Trakya Bölgesindeki Üst ölçekli çevre planlarında ana fonksiyon tarımsal faaliyetler olduğu için herhangi bir sanayi tesisinin veya patlayıcı madde deposunun, üretim deposunun bu tür verimli tarım arazileri, yer altı suyu besleme alanları ve özel orman alanları gibi hassasiyetle korunacak tarımsal nitelikli alanlar üzerinde kurulması hukuken mümkün değildir' dedi.
 
'Trakya'da depoların yeri yok'
Kaçar, Trakya bölgesinde patlayıcı madde üretim ve depolanması faaliyetlerinde bölgeye ve ülkeye dair herhangi bir kamu yararının bulunmadığını vurgulayarak, 'Bölgemizde Çakmak Barajı Sulama Projesi gözetildiğinde bu tür faaliyetler böylesi büyük kamu yatırımlarını kamusal zararla sonuçlandırabilecek sonuçlar doğuracaktır. Çünkü Trakya'da patlayıcı madde üretim ve depolarının yeri yoktur. Tarımsal faaliyetler dışında herhangi bir plan değişikliği söz konusu olmaz. Biz tarım dışı kullanımın acı sonuçlarını hem bölgemizde hem de Türkiye'mizde yaşıyoruz' diye konuştu.
 
'Mücadelede kararlıyız'
Gittikçe azalan verimli tarım alanlarını korumak için Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği olarak patlayıcı madde deposunun plan değişikliği davasına müdahil olduklarını ifade eden Kaçar, 'Bugün yapılan duruşmada kısa zamanda lehimize ve bölge halkının, kamu yararının hakkının teslim edileceğine dair bir kararla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Plan değişiklikleri bölge planlamasına aykırı olduğu gibi Trakya'daki tarımsal faaliyetlerin devamı ve sulama için de büyük bir tehdittir. Bu tehdide karşı Uzunköprü Ziraat Odası, Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği ve Uzunköprü Kent Konseyi ve tüm sivil toplum kuruluşlarıyla Uzunköprü halkı karşıdır ve bu konuda her türlü toplumsal, hukuksal mücadele vermeye de kararlıdır' ifadelerini kullandı.
 
'Adalete güveniyoruz'
Patlayıcı deposunun Çakmak Barajı'nı etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda 'Binlerce dönüm arazi arasında kalan Havsa, Edirne, Uzunköprü ilçeler arasında ciddi yangın, patlama, parlama gibi tarım ve hayvancılığı zararı olabilecek bu proje Çakmak Barajı açısından da büyük bir tehdittir. Çünkü Çakmak Barajı su toplama havzasında ve rezervuar alanındadır' şeklinde yanıt veren Kaçar, Edirne İdare Mahkemesi'nin hukuksuz plan değişikliği olayına iptal kararı vereceğine inandıklarını ve adalete güvendiklerini söyledi.