Denizlerdeki av yasağı başladı

Türkiye genelinde denizlerdeki av yasağı 15 Nisan itibariyle başladı. Yasak 1 Eylül 2024'te sona erecek.

Denizlerdeki av yasağı başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Eylül ayının başında başlayan av sezonu 15 Nisan itibariyle sona erdi. Balıkçılar 1 Eylül 2024 itibariyle yeniden vira bismillah diyecek. Yasak endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacak. Küçük ölçekli balıkçılar avlanmaya devam edebilecek.

Edirne’de Balık Pazarı Esnafı olan Yusuf Çimen, geride bırakılan sezonu değerlendirdi.

Denizlerdeki av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri (gırgır ve trol) kapsayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise bu yasaktan muaf olacak ve avcılık yapmaya devam edebilecek.

Yaklaşık 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçılar, Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabilecek.

Sezon değerlendirmesinde bulunan Balık Pazarı Esnafı Yusuf Çimen, "Bundan sonra sadece mekanik olmayan elle tutulan ve çiftlik balıkları ön planda olacak. Ağ ve olta balıkçılığı serbest. Bu yıl çok kış yaşanmadı. Kış mevsimi beklediğimizin altında kaldı. Biz daha yoğun bir kış beklemiştik. Bu yıl beklediğimiz balıklar piyasaya çıkmadı. Çinekop gelmedi. Koca sene sadece hamsi ve istavrit bolluğu yaşandı. Geçen yıl palamut bolluğu vardı. Bu yıl o bolluk yaşanmadı. Beklentimizin altında kaldı" dedi.

Sezonun sonuna geldiklerini fakat halen satışlarının devam ettiğini belirten Çimen, hem yerli hem de yabancı müşterilerin ilgisinin güzel olduğunu aktardı. Talep eden müşterilerinin balıklarını temizletip verdiklerini belirten Çimen, gelecek sezonda daha bolluk yaşanmasını diledi. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN