• Haberler
  • Edirne
  • Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi

Edirne'de Cumhuriyet'in 100. yılı kapsamında Valilik tarafından resepsiyon düzenlendi.

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kentteki bir tesiste düzenlenen kabul töreninde Vali Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer davetlileri kapıda karşıladı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen kabul töreni Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, Türk milletinin 100 yıldır aynı ruh ve aynı heyecanı hiç kaybetmediğini belirtti.

Bu güzel, bu kadim ve serhat şehri Edirne’de çok bayram kutlandığını ve çok törenler yapıldığını söyleyen Vali Sezer, "Ama bugün, çok özel bir kutlama için, yüz yılda bir gelen bir gün için, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını, şanına yakışır şekilde kutlamak için bir aradayız.  Üç yüz yıl savaşlarla, isyanlarla yok olan bir imparatorluktan geriye acı, hüzün ve kaybettiklerine özlem kalmıştı. Ama bizi biz yapan millet olma bilincini, o büyük ruhu, hürriyete olan inancı, aşkı hiçbir zaman yitirmediler. Yurdun dört bir yanı işgal altındayken dahi başlar dik o büyük medeniyetten aldıkları ilhamla bu mübarek topraklara islamın son kalesine namahrem eli değdirmemeye yemin ettiler.. Bizim için cumhuriyetin anlamı bambaşkadır. Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum diyen kararlıktır cumhuriyet, kendilerine biçilen kaderi kabul etmeyip tek çarığı ile cepheye koşanların ülküsüdür cumhuriyet. Yavrucağını kına yakarak vatana kurban gönderenlerin fedakarlığıdır cumhuriyet. İstanbul da düşman gemilerine bakıp geldikleri gibi giderler diyen iradedir cumhuriyet. Daha on üçünde, on beşinde cepheye gidip bir daha dönmeyen on beşlilerin göğsünde yeşeren çınardır cumhuriyet. Burası Türk ve Müslüman toprağıdır deyip Trakya paşaeli müdafaa-i hukuk cemiyetini kuran Edirne’dir cumhuriyet! Büyük taarruzda inşallah zafer bizimdir diyen inançtır cumhuriyet" ifadelerine yer verdi.

 

Eski tarihin, bu muazzam minarelerin, bahşettiği tarihin en asil ve en büyük vakarını unutmayacaklarını ifade eden Vali Sezer, "Bugün bu milletin bir ferdi olduğum için hissettiğim gururun tarifi imkânsız. Bugün her fırkadan, her fikirden, her itikattan vatanın her sathından gelen şiveleri, kıyafetleri farklı insan, tek bir kalp ve tek bir vücut olmuştur. Bugün inandım, bu millet istiklalini söke söke alacaktır” dedi.

"Kutlamalar bizden sonrada sonsuza kadar devam edecektir"

Aynı ruh aynı heyecanı hiç kaybetmediklerini belirten Vali Sezer, "Milleti ve devleti tehlikede görünce tek yürek olduk, Mehmetçiğimizi görünce göğsümüz kabarıyor, şehitlerimiz için bütün analar ağlıyor.  Biz bugün cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutluyoruz. Ama biliyoruz ki bu kutlamalar bizden sonrada sonsuza kadar devam edecektir. Hani bazen bir varlığımız, evimiz, arabamız, bir kazadan kurtulduğunda “helal parayla kazanılmış” deriz ya, işte bu cumhuriyet helal kazanılmış bir cumhuriyettir. Bu bayrak bu millete helaldir, bu vatan bu millete helaldir. Çünkü yeryüzünde hiçbir toprağa bu kadar bedel ödenmemiştir. Şehitlerin kanıyla sulamamıştır. İşte onun için burası vatandır canda öte candır ve ilelebet payidar kalacaktır. Bugünden sonra bize düşen, yüz yaşındaki bu emaneti, ikinci yüzyılda daha yükseğe taşımaktır. Cumhurbaşkanımızın ikinci yüzyıl vizyonu olarak ortaya koyduğu Türkiye yüzyılı, önümüzdeki dönemin parolasıdır. İnşallah bu ülke, her alanda zirveye oynayacak, hem kendi insanına daha yüksek bir hayat standardı sağlayacak, hem de insanlığa yeni bir umut olacaktır" şeklinde konuştu.

"Edirne, alelade bir şehir değildir"

Edirne'nin, alelade bir şehir olmadığına dikkat çeken Vali Sezer, "Bu şehir, Osmanlı’nın ikinci başkenti, Fatih Sultan Mehmet’in doğum yeri, İstanbul’un fethinin bütün zeminini hazırlayan, köklü medeniyetimizin bütün izlerini taşıyan ve altında büyük deha Mimar Sinan’ın silinmez imzası olan bir şehirdir. İnanıyorum ki Edirne’miz de tüm bu birikimiyle, turizm potansiyeliyle, tarımıyla, ticaret kapasitesiyle, sanayisiyle, Türkiye Yüzyıl’ına güçlü bir imza atacaktır. Bu vesileyle güzel Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu ülkeye, bu bayrağa emeği geçmiş, kurtuluş mücadelesi vermiş, bağımsızlık mücadelesi vermiş, kan ve alın teri dökmüş bütün büyüklerimizi, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Vali Sezer, Eşi Canan Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Cumhuriyet'in 100. yılına özel hazırlanan pastayı kesti.

Programda sahne alan Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçılarının icra ettiği eserlerden oluşan konser beğeniyle izlendi.

Vali Sezer ve eşi Canan Sezer kabul törenine katılan davetlilerin masalarını dolaşarak tüm konuklar ile yakından ilgilendi. Tüm konukların dalgalandırdığı Türk bayraklarıyla coşkuyla kutlanan gece havai fişek gösterinin ardından sona erdi. 

KUMRU ÖNGÜN