Cumhurbaşkanı Erdoğan, '2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz' programında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye Yüzyılı, kendini bu ülkeye ait hisseden herkese aittir, herkesi kucaklar, herkesin ortak malıdır. Türkiye Yüzyılı, AK Parti'nin veya Cumhur İttifakı'nın değil, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla bu ülkenin tamamının hedeflerinin adıdır.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, '2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz' programında konuştu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz" programında yaptığı konuşmada, İŞKUR'un mesleki eğitim, girişimcilik ve işbaşı eğitimi kursları ile toplum yararına çalışma programlarından Romanların en yüksek düzeyde faydalanabilmesini temin ettiklerini söyledi.

Roman kadınların kuracakları üretim ve pazarlama amaçlı kooperatiflere hibe desteği verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Okul öncesinden üniversiteye kadar Roman çocuklarımızın tüm basamaklardaki eğitim imkanlarından en ileri düzeyde yararlanmalarını sağlayacak ilave destekler sunuyoruz. Ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı'nın ismini yaşatacak, sizlerin arasından yeni değerlerin yetişmesini temin edecek bir güzel sanatlar lisesi açıyoruz. Romanlarımızın kurduğu spor kulüplerini daha güçlü şekilde destekliyor, altyapıyı geliştiriyoruz. Sizlerin yoğun olarak yaşadığınız yerlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca eğitimden sağlığa, istihdamdan kamu hizmetlerinden yararlanmaya her alanda projeler yürütüyoruz. Aile eğitimi programlarımız ile aile sosyal destek programlarımızdan en çok yararlananların başında da Roman vatandaşlarımız geliyor."

Sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle hayata geçirilen bu projenin kapsamını ve etkinliğini 49 ilde faaliyette olan sosyal dayanışma merkezleriyle daha da artırdıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi de ilgili bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın işbirliğiyle sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz." diye konuştu.

- "Hedefimiz, her Roman'a bir yuva"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanlar için İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa'da daha önce 5 bin 133 konutun parkları, bahçeleri ve spor alanlarıyla yapılıp teslim edildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Halen İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan'da yine sizlere yönelik çeşitli safhalarda konut projelerimiz bulunuyor. Hedefimiz, her Roman'a bir yuva. Sizleri uygun ödeme imkanlarıyla modern, ferah, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz. Önümüzdeki aylarda 12 ilimizde bu projeyi başlatmak için hazırlık yapıyoruz. Aynı şekilde halen oturduğu evini onarmak isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak veya yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik."

Romanların yaşadığı mahalleleri güzelleştirmek için yürüttükleri başka projeleri olduğunu ve bu kapsamda İzmir İkiçeşmelik'te evlerin cephe iyileştirme ve güzelleştirme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok kurumun, belediyenin, sivil toplum kuruluşunun Roman vatandaşlara yönelik çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 8 Nisan tarihini "Romanlar Günü" olarak ilan ettiklerini ve ülke genelinde kutlama programları düzenlenmesini sağladıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Roman vatandaşlarımıza yönelik 2020-2030 strateji belgesinin ilk aşama eylem planıyla ilgili genelgeyi de imzaladım. İnşallah yarınki Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Türkiye Yüzyılı'na yürürken tüm bu hazırlıkları ve daha fazlasını sizlerin hizmetine sunacağız. Çünkü bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Bizim rehberimiz, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' düsturudur. Kardeşlerim, dünyanın siyasi ve ekonomi yönetim sisteminin sarsıldığı, yeni bir küresel idare düzeninin tesisinin sancılarının yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Hamdolsun Türkiye bu döneme, son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısıyla girmektedir. Sadece Roman vatandaşlarımızla ilgili yaptığımız reformlar bile bu dönemin ülkemiz için ne kadar tarihi bir değişime vesile olduğunu göstermeye yeterlidir."

"Türkiye Yüzyılı derken sadece Cumhuriyetimizin ilk asrı geride bırakıp yeni asra girmesini anlatmıyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nın asıl manası, her karış toprağı ve her bir vatandaşıyla ülkemizi ortak hayallerimize kavuşturacak vizyonu ifade ediyor olmasıdır. Bunun için diyoruz ki; Türkiye Yüzyılı kendini bu ülkeye ait hisseden herkese aittir, herkesi kucaklar, herkesin ortak malıdır. Daha açık bir ifadeyle Türkiye Yüzyılı, AK Parti'nin veya Cumhur İttifakı'nın değil, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla bu ülkenin tamamının hedeflerinin adıdır. Biz sadece bu kutlu davanın bayraktarlığına, sancaktarlığına talibiz. Bizden önce bu davaya ömrünü adayan nice büyüklerimiz geldi geçti. Ama şu karşımızdaki topluluk artık bu işin sahibi oldu." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, ''Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız." diyerek tamamladı.

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile sanatçılar Alişan, Kibariye, Suzan Kardeş ve çok sayıda Roman vatandaş katıldı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılara taş plak hediye etti

Programda, Romanların yer aldığı kısa film izletildi. Birçok konserin verildiği programda, Roman vatandaşlar sık sık dans etti.

Programda Goran Bregovic, Yücel Arzen ve en hızlı keman virtüözü olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Muhammed Yıldırır da sahne aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gramofon takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da sanatçılar Yücel Arzen, Goran Bregovic, Orhan Şallıel ve Muhammed Yıldırır'a, Mustafa Kandıralı'nın taş plaklarını hediye etti.

ANADOLU AJANSI