• Haberler
  • Edirne
  • Çocuklarına örerek başladığı amigurumi gelir kapısı oldu

Çocuklarına örerek başladığı amigurumi gelir kapısı oldu

Çocukları için ördüğü oyuncakların çevresi tarafından ilgi görmesi sonrası sonrası bu işi kazanca dönüştürmeye karar veren ev hanımı Pınar Baybağ, ördüğü oyuncaklarla ev ekonomisine katkı sağlayarak hemcinslerine örnek oluyor.

Çocuklarına örerek başladığı amigurumi gelir kapısı oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de yaşayan 31 yaşındaki ev hanımı Pınar Baybağ, 2019 yılında kendi çocuklarına örerek başladığı tığ örme tekniği ile içi doldurulmuş bebek anlamına gelen  "Amigurumi" adı verilen oyuncak işini arkadaşlarının teklifi ve ailesinin desteğiyle kazançça dönüştürerek gelir elde etmeye başladı.

 İlk olarak çocuklarına yaptığı oyuncakların çevresi tarafından ilgi görmesi sonrası bu işi kazanca dönüştürmeye karar veren Baybağ, zaman içerisinde kendisini geliştirerek farklı oyuncaklar hazırladı.

Japonca'da "Amigurumi" adı verilen tığla sık iğne şeklinde içi doldurulmuş organik oyuncaklar örerek, sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak satışa sunan dört çocuk annesi ve ev hanımı 31 yaşındaki Pınar Baybağ, farklı renklerde yaptığı oyuncaklar hem çocukların yüzünü güldürüyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

 Stres atmak için ilk olarak kendi çocuklarına amigurumi bebek örmeye başlayan Baybağ, gördüğü ilgi üzerine satış yaparak gelir elde etmeye başladı.

Ev işlerini bitirdikten sonra örgünün başına oturan Baybağ, surat şekillendirmesi yaparken, sanki çocuklarıymış gibi onlarla konuşuyor ve özenle siparişe hazır hale getiriyor.

İlk olarak 2019 yılında evde otururken çocuklarına örmeye başladığını söyleyen ev hanımı Baybağ, çocuklarının ve ailesinin desteği ile 1 sene boyunca kendisini geliştirerek arkadaşlarının 'çok güzel örüyorsun istersen bunu bir sektöre dönüştürerek kazanç elde edebilirsin' demesi üzerine satış yapmaya karar verdiğini söyledi.

Sosyal medya hesabı açarak oradan satış yapmaya başladığını ve takipçilerinin çoğalması sonrası işini büyüttüğünü dile getiren Baybağ, Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir ve Van gibi şehirlere toplu sipariş hazırladığını belirtti.

Depremzede çocuklar için çalışma başlattığının altını çizen Baybağ, “Enkaz altından bir kız çocuğu çıkmıştı ekiplerin ne istiyorsun sorusu üzerine örme bebek istiyorum deyince benim gözlerim doldu. Benim de o ara toplu bir siparişim vardı. Aradım durumu anlattım onu erteleyerek depremzede çocuklar için bir çalışma başlattım. Atkı, bere, ne örülürse oradaki depremzedelere yollansın diye. Pek umutlu değildim ama inanılmaz derece koli geldi. Hepsini tek tek paketleyip gönderdik. Kullanıldığını da gördük bu bizim için çok gurur verici bir durumdu. Bir çocuğun mutlu olması bile insanı çok mutlu ediyor. Özellikle ben o gün çok mutlu oldum.” Şeklinde konuştu.

Ev hanımlarına da tavsiyelerde bulunan Baybağ, ev işleri bittikten sonra bolca boş vakit olduğunu ve bu şekilde bir hobi ile hem stres atabileceklerini hem de ev ekonomilerine katkıda bulunabileceklerini söyledi.  Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN