Çocuk yaşta başladığı terziliğe fabrikadan emekli olunca geri döndü

80 yaşındaki İbrahim Koç, çocuk yaşta başladığı terzilik mesleğine fabrikadan emekli olduktan sonra geri döndü.

Çocuk yaşta başladığı terziliğe fabrikadan emekli olunca geri döndü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de ilkokulu bitirdikten sonra babasının teşvikiyle terzi çıraklığına başlayan Koç, kısa sürede mesleğe olan ilgisini keşfetti. Ceket ve pantolon dikimine başlayarak terzilikte ustalaşan Koç, zamanla kalfalığa yükseldi ve nihayetinde fabrikada ustabaşı olarak çalıştı. Emeklilikle birlikte işini bırakmak yerine, aşkla bağlandığı terzilik mesleğine devam etme kararı aldı.

Boş durmak istemeyen ve evde kahvehanede vakit geçirmek yerine terzi dükkanında çalışmayı seçen Koç, hala ilk günkü heyecanla müşterilerine elbise dikmeye devam ediyor. Müşterilerinden takdir ve memnuniyet toplayan Koç, yaşına rağmen azim ve enerjiyle çalışıyor.

Küçük yaşlardayken merakı olduğunu ve ilkokulu bitirdikten sonra terziliğe başladığını söyleyen 80 Yaşındaki İbrahim Koç, ilk olarak çıraklık yaptığını, ceket-pantolon dikmeye başladıktan sonra ise işi öğrendiğini ifade etti.

Çıraklıkla başlayıp kalfalığa kalfalıktan da ustalığa geçen Koç, buradaki deneyiminin ardından fabrikada işe girdiğini ve oradan da emekli olduğunu söyledi. Emekli olduktan sonra boş durmamak için tekrardan arkadaşının dükkanında işe başladığını belirten Koç, gençlere mutlaka yapmasalar da bir meslek öğrenmelerini tavsiye etti.

Eskiden çocukların ilkokulu bitirince bir meslek edinsin diye işe verildiğine değinen Koç, "Şimdi ne terzi, ne berber yetişmiyor. Eskiden ayakkabıcılarda, berberde, terzide çırak vardı. Bir dükkanda 2-3 tane çırak kalfa vardı. Gençlere mutlaka bir meslek öğrenmesini tavsiye ederim. Yapmasa da lazım olur. Ben emekli oldum. Elimde mesleğim olduğu için yine çalışıyorum" dedi.

Yılların terzisi olduğu için tecrübelerine güvenerek bu terziye geldiklerini söyleyen müşterilerden Şeyma Asoğlu, memnun kaldıklarını ve devamlı gelmeyi düşündüklerini ifade etti.

Bu tarz eski mesleklere daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini düşündüğünü aktaran Asoğlu, özellikle kadınlar için kıyafetin her dönemde önemli olmasından dolayı terziliğin de çok kıymetli bir meslek olduğuna değindi. 

KUMRU ÖNGÜN