CHP'de iç hesaplaşma devam ediyor

CHP geçmiş dönem İl Başkanları, Milletvekilleri, İlçe Başkanları Grubu Dönem Sözcüsü Şükrü Ciravoğlu, partilerinde demokrasi için ayakta olduklarını ve bir görev verilmediği gibi, farklı kanallardan çalışmalardan uzak tutulmaları yönünde görüşmelerin olduğunu öğrendiklerini belirterek yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

CHP'de iç hesaplaşma devam ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

"Ne yazık ki bir görev verilmedi"

Son iki yılda, özellikle Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesinde bu dönemin önemini vurgulamak ve parti örgütünü harekete geçirmek için tüm teşkilatları ziyaret ettiklerini hatırlatan CHP geçmiş dönem İl Başkanları, Milletvekilleri, İlçe Başkanları Grubu Dönem Sözcüsü Şükrü Ciravoğlu, “İki yıl boyunca, mahalle ve köylerde vatandaşlarla konuyu değerlendirdik. Toplantılarda ise partimiz üye ve destekleyenleri  ile zaman kaybetmeden, birlik içinde halka dönük çalışmaların başlaması yolunda örgüt yöneticilerini uyarmaya çalıştık. İlçe örgütleri ile Mahalle-Köy  toplantılarının sonuçlarını ve neler yapılması gerektiğini sözlü ve yazılı olarak İl başkanlığına ilettik. Görev almaya hazır olduğumuzu, ivedilikle çalışmalara başlamamız gerektiği yönünde ısrarcı olduk. Ne yazık ki bir görev verilmediği gibi, farklı kanallardan çalışmalardan uzak tutulmamız yönünde görüşmelerin olduğunu öğrendik. Zaten çalışmalar da aday belirlemesinden sonra başladı ve etkin bir kampanya yürütülemedi" ifadelerine yer verdi.

"Yerelde başarılı olamadık, genelde oy oranımızı arttıramadık"

Yerelde seçim sonuçlarının başarılı olmadığını bildiklerini ve genel seçimde de, oy oranı artıramadıklarını söyleyen Ciravoğlu, Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde istediklerini elde edemediklerinin altını çizdi.

Bu sonuçların önemli bir nedeninin yıllardır sürdürülen kontrol edilebilir sayıda üye politikası, parti içi seçim almayı amaç edinmiş örgütlenme yapısı olduğunu dikkat çeken Ciravoğlu,"Mahallesinde, İşyerinde önder nitelikli kişilerin üyeliği yerini delege seçimlerinde taraftar olabilecek üye yapısına dönüşmesi, yeni üye kazanmadaki isteksizlik örgütsel zaaf doğurmuştur. Özellikle partili belediye başkanlarının olduğu yerlerde örgütler belediye başkanının arka bahçesi haline gelmiştir. Böylece sayısal olarak kitleselleşemeyen, halkın içinde kök salamamış  üye yapısı ile parti politikaları doğrudan aktarılamamış, siyasi çalışma seçim döneminde yasak savma kabilinden yapılır olmuştur. Parti içi demokrasinin giderek yok olması, partiye bir yaşam vermiş kişilerin dışlanması, aday belirlenmesi konusunda bırakın üyeleri, örgütlerin bile görüşünün alınmadığı bir süreç işletilmesinin kaçınılmaz sonuçlarını, yaşadık." şeklinde açıklamada bulundu.

Yereldeki bu sağlıksız yapının ürettiği merkez yönetiminin de ülke gerçeklerinden, taraftar ve seçmenlerin  taleplerinden habersiz hale geldiğini belirten Ciravoğlu, "Genel Merkezde komplocu bir grup ve yereldeki uzantıları kendi çıkarlarını partinin hedeflerinin önüne koyarak hata üstüne hata yapmaya devam etmektedir. Bu kısır döngüyü kırmanın yolu, sağlıklı üye yapısı, güçlü yerel örgütler ve doğru politika yürütecek bir merkeze sahip olmaktan geçmektedir. Böyle bir örgütlenmenin de başarılı olabilmesi seçim dönemlerinde değil, yaşamın her alanında partimizin politikasını sabırla anlatmak ve taraftar kazanmaktan geçmektedir." ifadelerini kullandı.

CHP'nin kuruluşundan bu yana temelinde olan doğrulara ve fabrika ayarlarına dönmeyi değerlendirmek gerektiğini belirten Ciravoğlu,"Alışılmış kolay yöntemleri, ezberlenmiş sloganları bir yana bırakarak, halkın gerçeklerini anlamaya çalışmak ve gerçekçi bir politika yürütmek zorundayız. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de partimizin birer neferi olarak çalışmayı sürdüreceğiz, doğruları azınlıkta kalsak bile söylemekten geri durmayacağız. Yerel seçimlere giderken, bu kritik dönemde partimizde ilçe ve il yönetimlerinin oluşması için delege seçimleri başlamaktadır. Tüm arkadaşlarımızın görevi bu sürece katılarak daha sağlıklı bir örgüt yönetimi oluşması için çaba göstermektir. Delege, İlçe ve il yöneticisi olmak isteyen tüm dostlarımızın yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ