Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümü dolayısıyla tören düzenledi

Edirne'de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yılı dolayısıyla Asker Hastanesi Şehitliği'nde tören gerçekleştirildi.

Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümü dolayısıyla tören düzenledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Asker Hastanesi Şehitliği'nde çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

Törende 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tören mangası tarafından saygı atışı yapıldı.

Şehitlik defterini imzalayan Edirne Valisi Yunus Sezer, bugünün Türk Milleti’nin Vatan bayrağı ve bağımsızlığı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı gün olduğunu belirtti.

Türk milleti topyekûn ayağa kalkmış, istiklaline ve istikbaline göz koyan emperyalist güçlere karşı kanının son damlasına kadar mücadele ettiğini aktaran Sezer, “Çanakkale Zaferi'nin sene-i devriyesinin, millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyoruz. Çanakkale destanının bütün kahramanları ile aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Geri dönmeyi asla düşünmeyen kahramanların yazdığı destan olan Çanakkale’de Türk milleti topyekûn ayağa kalkmış, istiklaline ve istikbaline göz koyan emperyalist güçlere karşı kanının son damlasına kadar mücadele etmiştir. Milletimizin gönlünde müstesna yerini alan şehitlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, huzur ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmişlerdir. Üzerinde hür olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve beraberliğimizin simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Bu düşüncelerle , 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan ve millet uğruna hayatlarını kaybetmiş tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.” şeklinde konuştu.

Selimiye Camii din görevlisi Yusuf Serenli tarafından Kur’an okunmasının ardından İl Müftüsü Hasan Başoğlu, şehitler için dua etti.

Törene, Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, CHP Milletvekili Ediz Ün, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Jandarma Komutanı Hacı Ali Büber, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Belgin İba, AK Parti Edirne İl Başkanvekili Aydoğan Akıncı, CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Filiz Gencan Akın, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Vardar Karaduman, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile gaziler katıldı.

Tören şehitliğin gezilmesinin ardından son buldu. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar