• Haberler
  • Edirne
  • Gurbetçiler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret ediyor

Gurbetçiler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret ediyor

Yıllık izinlerini ana vatanlarında geçiren gurbetçiler Türkiye'den yaşadıkları ülkeye dönmeden önce Edirne'deki tarihi noktaları ziyaret ediyor.

Gurbetçiler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapan gurbetçilerin ilk durağı Edirne oluyor. Sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapan gurbetçiler, çalıştıkları ülkelere dönüş yolunda da yine aynı sınır kapısını tercih ediyor. Gurbetçiler, çalıştıkları ülkelere dönüş yolunda da yine aynı sınır kapısını tercih ediyor. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren gurbetçiler hüzünlü yolculuk öncesi Edirne’deki tarihi yapıları ziyaret ediyor. Gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeden önce Edirne'ye uğrayarak tarihi noktaları geziyor, yemek yiyor ve alışveriş yapıyor.

Almanya’da yaşayan ve yıllık iznini Zonguldak’ta geçiren Gülden Bozacı eşi ve kızıyla birlikte dönüş yolu öncesi Edirne’de konaklayarak kentin tarihi noktaları ziyaret etti.

Almanya'dan gelen Gülden Bozacı, "Memleketimiz olan Zonguldak'a gittik. Almanya'ya dönüş yolunda da Edirne'ye uğrayıp gezmek istedik. Edirne'yi çok sevdik tekrardan gelmek istiyoruz. İnşallah seneye daha uzun süre kalmak ve burayı detaylı gezmek isteriz. Tarihi camileri ve eserleri görmek istedik. Selimiye Camii'ni görmeyi çok istedik. Böyle tarihi yerleri yeni yeni keşfettik. Osmanlı torunu olmaktan gurur duyuyorum. Edirne'yi daha önce hiç araştırmadan görmeye ve tanımaya geldik. Cuma'ya denk geldik Selimiye Camii'nde namaz kılmak istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Osmanlı'yı tekrardan anmak ve eserlerini dünyaya duyurmanın çok güzel olduğunu söyleyen Bozacı, Mimar Sinan gibi bir mimarın dünyanın hiçbir yerinde olmadığını ve diğer yabancı ülkelerin de bilincinde olarak değer vermesini istediklerini aktardı.

Almanya'dan Türkiye'ye doğru yolculukta çok heyecan olduğunu belirten Bozacı, Türk Bayrağı'nın görünce çok duygulandıklarını ve tüylerinin diken diken olduğunu aktardı.

"Edirne'de en çok tarihi yerleri sevdim"

Edirne'de en çok tarihi yerleri sevdiğini söyleyen Eliz Bozacı, Edirne'de hem gezdiklerini hem de alışveriş yaptıklarını belirtti. Edirne'de sineklerin saldırısına uğradıklarını aktaran Bozacı, hayvanları çok sevdiği için caddedeki kuşları beslediğini ifade etti.

Edirne'ye hayran kalan minik gurbetçi Eliz Bozacı, tekrardan gelmek istediğini ve çok heyecanlı olduğunu söyledi.