Bu görüntüler Edirne'ye yakışmıyor, Meriç Nehri kenarı çöplerle kaplandı

Türkiye'nin en çok turist çeken şehirlerinden birisi olan Edirne'de turistlerin uğrak noktası olan Meriç Nehri kenarındaki çöpler, hem doğal yaşamı etkiliyor hem de çevre kirliliğinin artmasına neden oluyor.

Bu görüntüler Edirne'ye yakışmıyor, Meriç Nehri kenarı çöplerle kaplandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'nin en çok turist ağırlayan noktalarından birisi olan Meriç Nehri, kirlilik ve etrafındaki çöpler nedeniyle kenti olumsuz etkiliyor. Tunca Nehrinin debisi yaz aylarındaki kuraklık ve yağışların yetersiz kalması nedeniyle düşük seyrederken, su yatağında biriken çöpler de gün yüzüne çıktı. Nehir kenarındaki mesire alanlarına gelen vatandaşların bıraktıkları atıklar da nehri kirletmeye devam ediyor.

Tarım arazilerin sulanmasında kullanılan ve kentin önemli su kaynaklarından olan Meriç Nehri kıyısı çöplerle kaplandı. Nehirdeki oksijen miktarının azalması ve dipte biriken çöplerin gün yüzüne çıkması doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor.Bölgeye gelen ve nehirde balık tutanlar ise bir an önce temizlik çalışması yapılmasını istiyor.

Kirliliğin biran evvel temizlenmesi gerektiğini söyleyen Anıl Erko, vatandaşların bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

Nehrin içerisinde ve kıyısında toplanan çöplerin insan sağlığını da olumsuz etkilediğini ifade eden Erko, “Poşet, plastik paket, lastik, pet şişe ve çam şişe gibi çeşitli atıkları atıp gitmişler. İnsanlarımız daha dikkatli olmalı. Böyle piknik alanlarına gelirken yanlarında poşet taşımalılar. Bu konuda herkesin daha duyarlı olmasını bekliyorum” dedi.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN