• Haberler
  • Edirne
  • Bosna Hersekli Turistler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret etti

Bosna Hersekli Turistler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret etti

                Türkiye'nin turistik güzelliklerini keşfetmek için geziye çıkan Bosna Hersekli turistlerin ikinci durağı Edirne oldu. Kafile İstanbul'un ardından Edirne'nin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle buluştu. Tatillerini tur otobüsleriyle geçiren misafirler, dönüş yolunda Edirne'de mola vererek kenti keşfetme fırsatı buldu.

Bosna Hersekli Turistler Edirne'nin tarihi noktalarını ziyaret etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'ye gelen Bosna Hersekli turistler, özellikle Osmanlı döneminin baş yapıtlarından olan Selimiye Camii'ne hayran kaldı.

                Turistlerin ziyaretleri, Edirne esnafı için de olumlu bir etki yarattı. Yapılan alışverişlerle esnafa katkı sağlayan misafirler, özellikle yöresel tatların tadına bakmayı ihmal etmedi.

Bosna Hersek'in Travnik kentinden gelen turist kafilesi, Türkiye'nin güzelliklerini yakından tanıma şansı buldu.

                Edirne, misafirperverliği ve zengin kültürel mirasıyla Bosna Hersekli turistlerin gönlünde taht kurarken, misafirlerin memleketlerine dönerken yanlarında bir parça Türkiye'nin sıcaklığını ve güzelliklerini götürdükleri belirtildi.

                Travnik şehrinden gelen Hasan Belegıç, "Ülkeniz çok güzel 10 günlük tatile geldik ailece , önce İzmir’e denize gittik.Yemekler çok güzel ,hava deniz her şey çok güzel. Bugün Edirne’de önce Selimiye Camii’nde namazımızı kıldık. Biraz alışveriş yaptık baklava, helva ve bir şeyler daha aldık, Türkiye’yi çok seviyorum” dedi.

                Ailece tatil yaptıklarını söyleyen Amela Belegıç, "Burada her şey çok güzel ve uygun İlk defa geldiğimiz Türkiye çok güzel.Yine geleceğiz ülkenizi çok sevdik. Türk insanını çok seviyoruz.Giyecek ve yiyecek biraz bir şeyler aldık” dedi.

                Selimiye Camii ziyareti sırasında Müslüman olduğunu söylemesi sonrası camideki yetkilinin kendisine Kuran-ı Kerim hediye ettiğini belirten Presta Cıpka, kendilerine teşekkür etti.

                "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı davet ediyorum"

                Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ını çok dürüst ve iyi bir insan olduğunu belirten Cıpka, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok seviyorum. Erdoğan’ı özellikle ülkemize ve evime davet ediyorum. O çok düzgün ve iyi bir insan ülkemize geldiğinde özellikle evime misafir olmasını istiyorum" dedi.

                Edirne'den yaptıkları alışverişleri ve eşyalarını bagaja yerleştiren Bosna Hersekli turistler, daha sonra tur otobüsüne binerek kentten ayrıldı.
Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN