• Haberler
  • Edirne
  • 'Bölgeyle ve Afetzede Vatandaşlarımızla Dayanışmayı Sürdüreceğiz'

'Bölgeyle ve Afetzede Vatandaşlarımızla Dayanışmayı Sürdüreceğiz'

6 Şubat'ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7'lik ve ardından 7.6'lık bir deprem ve akabinde gelen artçı sarsıntılarla 11 ilimizi etkilemiş, tüm Türkiye'yi ise derin üzüntüye boğmuş afetlerin ardından afet bölgesi için destek çalışmalarını sürdüren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, depremden etkilenen illerden Malatya'yı ziyaret etti.

'Bölgeyle ve Afetzede Vatandaşlarımızla Dayanışmayı Sürdüreceğiz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden olan ve “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından, devlet ve millet el ele yaraları sarma çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde Osmaniye ve Hatay illerinde depremden etkilenmiş vatandaşları ziyaret eden AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba; geçtiğimiz hafta sonu da İl Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri Pınar Ersaçmış ve Ayhan Dinç'in de eşliğinde bir heyetle afetzede illerden Malatya'ya ziyarette bulundu.

Malatya'da gerçekleştirdiği ziyaretlere, Edirne'de de faaliyet gösteren Murat Yapı Tekstil firmasından başlayan Başkan İba, fabrikanın Genel Müdürü Vedat Dertli ve üretime devam eden işçilerle bir araya gelerek taziye ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Başkan İba'dan Konteynır Kent'e Ziyaret

Tarihimizin en yıkıcı afetlerinden birini yaşamanın üzüntüsünün, tüm milletçe paylaşıldığını ifade eden İba ve beraberindeki heyet, Malatya Göç İdaresi İl Müdürü Cihad Gezen ile birlikte Fatih Köyü'nde depremzede vatandaşların geçici barınma ihtiyaçları için kurulan Elemendik Konteyner Kenti’ni ziyaret etti.

Konteyner kentteki vatandaşların dileklerini ve ihtiyaçlarını dinleyip not alan Başkan İba ayrıca konteyner kentte çocukların psikososyal gelişimi için oluşturulan etkinlik alanını ziyaret etti.

Başkan İba ve beraberindeki heyet, Konteyner kenti ziyareti ardından bölgenin en çok yıkım ve kayıp veren yerleşim yeri olan Gözene Köyü'nü ziyaret etti.

Neredeyse tamamı yıkılan ve 12 sakinini kaybeden köyün muhtarı Ramazan Günay ile görüşen İba: "Acılarınız bizim acılarımızdır. Kayıplarımız çok büyük ve ağır, ancak unutmayın ki devletimiz ve milletimiz daima yanınızda ve acılarınızı hafifletmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diyerek taziye dileklerini iletti.

"Şu An En Çok İhtiyacımız Olan Şey: Umut"

Ziyaretlerine Yeşilyurt ilçesine bağlı Şahnahan Mahallesi ile devam eden Başkan İba ve beraberindeki heyet; burada da vatandaşlarla buluşup maddi ve manevi desteklerin süreceğini ifade etti.

Depreme henüz 20 günlükken yakalanan bir bebeği kucağına alıp bir süre bebekle oyun oynayan Başkan İba: "Henüz hayatının en başında büyük acılarla karşılaşan bu bebeğimiz gibi, biz de zamanla yaralarımızı birlikte saracak ve acılarımızı unutamasak bile hafifleteceğiz... Biz de bu güzel yavrumuz gibi güleceğiz... Şu an en çok ihtiyacımız olan şey umut..." diyerek depremzede vatandaşlara moral verdi.

Ziyaretleri kapsamında, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyeleri Nurdagan Yüzbaşıoğlu ve Canan Baran Ezgi ile bir araya gelen İba; bu birlik ve beraberlik ruhu ile, Türkiye Cumhuriyeti'nin her tür zorluğu aşacak güçte olduğunu vurguladı.

"Bölgeyle ve Afetzede Vatandaşlarımızla Dayanışmayı Sürdüreceğiz"

Gerek afet bölgesindeki gerekse bölgeden Edirne'ye gelmiş afetzede vatandaşlarla dayanışmayı sürdüreceklerini ifade eden Başkan İba: "Bu büyük yıkım, tarihimizin ve belki dünya tarihinin gördüğü en ağır afetlerden birinin sonucudur. Biz büyük bir milletiz. Devletimiz pek çok konuda dünyanın önde gelen devletlerinden biri. Bu büyük devlet bu necip milletle el ele verecek ve ağır bir imtihan olan Kahramanmaraş depreminin etkilerini en büyük hızla silmek ve hafifletmek için çalışmalarını sürdürecek. Bizler de Edirne'de üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye devam edeceğiz ve devletimizin koordinesinde, depremzede vatandaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız" sözlerini dile getirdi.
Haber Merkezi

HABER MERKEZİ