• Haberler
  • Edirne
  • Bölgesel hastalıklara ve soğuğa dayanıklı 2 yeni buğday çeşidi geliştirildi

Bölgesel hastalıklara ve soğuğa dayanıklı 2 yeni buğday çeşidi geliştirildi

Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından hastalıklara ve soğuğa dayanıklı 2 yeni buğday çeşidi geliştirdi.

Bölgesel hastalıklara ve soğuğa dayanıklı 2 yeni buğday çeşidi geliştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Enstitünün geliştirdiği buğday çeşitlerinin verimi yüksek, çetin kış şartlarına ve yaygın olarak görülen pas hastalıklarına dayanıklı olması ile öne çıkıyor.

‘Toprak’ ve ‘Değirmen’ isimli buğday çeşitleri birinci sınıf yüksek kalitede, unlu mamullere de uygun olduğu tescillendi.

Küresel iklim değişikliği,, kuraklık,, ve yeni hastalıklar. Tüm olumsuzluklar, üreticileri yeni arayışlara itti. Üretici hem hastalıklara dayanıklı, hem de verimi yüksek buğday çeşidi istedi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ise çiftçinin isteklerini karşılayan 2 yeni buğday çeşidi geliştirdi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek de Enstitü'de bugüne kadar 25 ekmeklik buğday çeşidi geliştirildiğini belirtti.
Islah çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tülek, yeni çeşitlerin pek çok önemli özelliğiyle ön plana çıktığını kaydetti.

- "Dönüm başına 700 kilogramın üzerinde verimler elde edildi"
 Enstitü'nün Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. İrfan Öztürk, üreticilerin talep ve ihtiyaçlarına göre yeni çeşitler geliştirildiğini ifade etti.

Geliştirilen ürünlerin sonraki yıllarda artacağını belirten Öztürk, "Toprak ve Değirmen adını verdiğimiz, hastalıklara dayanıklı, verim ve kalitede öne çıkan iki yeni ekmeklik buğday çeşidimiz tescil oldu." Şeklinde konuştu.
Küresel iklim değişikliği nedeniyle zaman zaman kuraklık zaman zaman da aşırı yağış ve değişken sıcaklık değerlerinin görüldüğünü anlatan Öztürk, şunları kaydetti: "Hava koşulları bitkinin farklı gelişim dönemleri için çok önemli. Bu her iki çeşidi değerlendirdiğimizde hem toprak yapısına hem iklim koşullarına toleransı iyi düzeyde. Verim potansiyeli bölgemizdeki diğer çeşitlerle kıyaslandığında çok yüksek düzeylere ulaşıyor. Tescil denemelerinde bunu gördük. Dönüm başına 700 kilogramın üzerinde verimler elde edildi. Deneme ve üretim koşullarında yüksek düzeylerde verim alındı. Üreticilerden de bunun dönüşlerini aldık. Unlu mamullerdeki kalite değerlerini dikkate aldığımızda bu iki çeşidimiz Toprak Mahsulleri Ofisinin kalite açısından en yüksek alım değerleriyle eş değer durumda. Hastalık ve zararlılara karşı çok dayanıklı. Deneme süreçlerinde hastalıkların yüksek olduğu dönemlerde dahi kimyasal ilaç kullanımını gerektirmeyecek toleransa sahip olduğunu gördük."

Trakya Birlik Tohum Islah Üretim Sanayi ve Pazarlama Şirketinde araştırma ve geliştirme sorumlusu olarak görev yapan Göksel Evci de Enstitü'yle ortak çalışmalar yaptıklarını belirtti.


Geliştirilen ürünlerin Trakya Birlik tarafından üretiminin yapıldığını belirten Evci, yerli ve milli çeşitlerin ihracatını yapmayı hedeflediklerini kaydetti.
Evci, “Bu çeşitler denemelerde çok iyi performans gösterdi. Amacımız yerli ve milli çeşitleri ülke çapında yaygınlaştırmak. Belki de ileride yurt dışına ihracatları yapılacak. Çeşitlerin tescil sürecinde çeşitli bölgelerde çiftçilerimiz tarafından ekildi. Soğuklara iyi dayandığı, kuraklığa karşı güçlü durduğu ve kalitesinin iyi olduğu görüldü. Üreticilerimizden güzel talepler geliyor." İfadelerine yer verdi.
‘Toprak’ ve ‘Değirmen’ ismi verilen çeşitler Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Fahrettin Baydar