Balkan Mutfağının lezzetleri sunuldu

Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Türk Mutfağı Haftası kapsamında Balkan Mutfağından Hibiskus, Portakal Şerbeti ve farklı aromalarda Limonata sunum ve tadım etkinliği gerçekleştirildi.

Balkan Mutfağının lezzetleri sunuldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu, Türk Mutfağı Haftası kapsamında anlamlı etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Etkinlik Arda Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi.

Öğretim görevlileri ve öğrenciler, Balkan mutfağının lezzetlerini tanıtmak amacıyla etkinlik düzenledi.

Balkan Mutfağından Hibiskus, Portakal Şerbeti, Çilek ve nane gibi birçok farklı aromalı limonata katılımcıların beğenisinde sunuldu.

Birbirinden eşsiz Balkan Mutfağının lezzetleri katılımcılardan tam not aldı.

Ferahlatıcı içeceklerin yanı sıra katılımcılara, öğrencilerin yaptığı börekler, tatlılar, kurabiyeler ve badem ezmesi ikram edildi.

Türk Mutfağı Haftası etkinliklerimiz devam ettiğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, “ Aşçılık programı öğrencilerimiz Balkan mutfağını eşsiz içeceklerini yaparak burada sunum gerçekleştirdi. İçeceklerin yanı sıra Edirne coğrafyasının bereketli topraklarında yetişsen İpsala pirinciyle yapılmış birbirinden farklı lezzet var. Yaklaşık bir asır Osmanlı’ya başkentlik yapmış sarayın ikram ürünü olan şerbetleri beğeninize sunduk.” Dedi.

Soytürk, Kalburabastı tatlısının yakın zamanda tava ciğer restoranlarında menülerine koymak istediklerini belirtti.

Aşçılık programı 3’üncü sınıf öğrencisi Zeynep Nur Kızılkan, balkan mutfağına özgün ve ferahlatıcı içeceği olan Hibiskus, Portakal şerbeti, çilek ve nane aromalı limonata yaptıklarını ve katılımcıların beğenisine sunduklarını belirtti.

Türk Mutfağı etkinleri kapsamında birbirinden çeşitli ürünler yaptıklarını belirten Kızılkan, “Balkan mutfağının özgün ve ferahlatıcı içeceği olan limonata, Hibiskus, Portakal Şerbeti ile Çilekli, Naneli aromalarla şerbetler hazırladık. Arkadaşlarımla birlikte çeşitli yiyecekler hazırladık. Börek, devai-i misk, bademli kurabiye hazırlayarak misafirlerin beğenisine sunduk. Babam fırıncı ve ben hamur işiyle uğraşmaktan zevk alıyorum. Tatlı yapmayı çok sevmiyorum. Türk mutafı etkinlikleri kapsamında ben bugün kalburabastı tatlısı yaptım. Ben kendime güvendiğim için bu tatlıyı yaptım. Bilinmeyen bir tatlı ama bilinmesi hepimiz için önemli.” Şeklinde konuştu.

Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar