Bakan Işıkhan, '31 Mart'ta Edirne gerçek belediyecilikle yola devam edecek'

Edirne'de 'Türkiye Yüzyılı'nda Çalışma Hayatı İftar Buluşmaları' programı gerçekleştirildi.

Bakan Işıkhan, '31 Mart'ta Edirne gerçek belediyecilikle yola devam edecek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

'Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı İftar Buluşmaları' programı kentteki bir tesiste gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı İftar Buluşmaları' programında iş insanları ile buluştu.

Bakan Işıkhan, masaları dolaşarak iş insanlarının Ramazan’ını kutladı.

Programda konuşan Işıkhan, yerel Belediyeciliğin önemine değindi.

İftar programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Sezai Irmak, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İstanbul Milletvekili Seda Gören Bölük, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Emre Tokluoğlu, oda başkanları ve sanayiciler katılım sağladı.

Ezanın okunmasının ardından oruçlar açılarak dua edildi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın selam, sevgi ve başarı dileklerini getirdiğini aktaran Işıkhan, İslam alemi olmak üzere; tüm mazlum ve mağdur coğrafyalardaki Müslümanlara; huzur, kardeşlik ve barış getirmesini diledi.

Edirne’nin kaybedecek bir 5 yılı daha olmadığını söyleyen Işıkhan, “Ülkemizin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetim vizyonu da belediyecilikten geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti, ülkemizde belediyecilik anlayışını değiştirmiş, milletimizi gerçek belediyecilikle tanıştırmıştır. Aziz milletimiz “yaparsa AK Parti yapar, Erdoğan yapar!” diyerek bu hakikati, bu güveni ortaya koymaktadır. Belediye Başkan Adayımız Belgin İba; Edirne ile özdeşleşmiş, bu şehre emeğini ortaya koyan çok kıymetli bir yol arkadaşımız! Edirne’nin bu kez görevi AK Belediyecilik Vizyonu ile Belgin Başkanımıza vereceğine inanıyorum. Zira; Edirne’nin bir 5 yılı daha kaybedecek lüksü yok.” Dedi.

Edirne’ye çalışan, üreten ve geliştiren yönetimlerin yakışacağını dile getiren Işıkhan, "Belgin başkanımızın projeleri; Edirne için çok önemli projeler. Ayrıca Edirne’nin sanayisinin ve ekonomisinin dünya ile mücadele edebilecek düzeye gelmesi için yaptığı çalışmaları yakından izliyorum. Artık ezberleri bozup bu durumu sorgulamamız gerekiyor. Büyük bir potansiyeli boşa harcamayalım. Bu şehre çalışan, üreten, geliştiren yönetimler yakışır. Sizlerin de bu noktada gerekeni yapacağınızdan şüphemiz yok. İnşallah 1 Nisan sabahından itibaren Edirne’miz, Cumhur İttifakı çatısı altına daha büyük projelerle yeni bir icraat dönemine doğru ilerlemeye devam edecek. Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği Türkiye Yüzyıl’ına da öncülük edecektir, bundan eminiz.” İfadelerini kullandı.

Işıkhan, Edirne'nin, tarımıyla, sanayisiyle, endüstrisiyle, ticaretiyle hem ülke, hem de bölge için büyük önem taşıyan şehirlerarasında yer aldığını aktardı.

Edirne’nin büyük potansiyeli olduğunu ifade eden Işıkhan, “Binlerce yıldır, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, üretimin, alın terinin yurdu olmuş bir yer burası. Maşallah Edirne’nin büyük bir potansiyel var, Edirnelilerde muazzam bir dinamizm var. Bu noktada sizlerin fikirleri ve önerileri bizler için, şehri yönetenler için yol gösterici olmalıdır. Bizler; Devlet millet el ele yürümenin, ülkemizi ve milletimizi birlikte büyütmenin en güzel örneklerinden birisini Edirne’de ortaya koyalım istiyoruz. Çalışma hayatından sosyal güvenliğe kadar inisiyatif aldığımız her konuda her daim sizlerle istişareyi, iletişimi, diyaloğu ön planda tutmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik ruhuyla, başta çalışma hayatı olmak üzere Türkiye’yi küresel anlamda hak ettiği konuma taşıyacak her alanda geliştirmeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu yüzyılı; emeğin,  üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacaklarını vurgulayan Işıkhan, “2023 yılında işsizlik oranı 1 puanlık azalışla %9,4 seviyesine geriledi. İşsiz sayısı 2023 yılında, bir önceki yıla göre 318 bin kişi azaldı. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi. Hem kadın, hem genç, hem de toplam istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı son 21 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. Ayrıca; 2023 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu. Dolar bazında milli gelir, Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştı. Kişi başına Milli Gelir de, 13 bin 110 dolarla, tarihin en yüksek düzeyini gördü. Bu veriler gösteriyor ki; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu yüzyılı; emeğin,  üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız.” Dedi.

Işıkhan, her zaman imkanlar ölçüsünde vatandaşların yanında yer aldıklarını söyledi.

Kalkınmanın yerelden başladığını söyleyen Işıkhan, şunları kaydetti:

"Biz her daim imkanlarımız ölçüsünde, milletimizin yanında yer aldık. Milletimizi seçimden seçime hatırlayanlardan olmadık. Son dönemde Muhalefet, emeklilerimiz üzerinden prim kasmaya çalışıyor. Emeklilerimiz, eskiyi ve yeniyi bizzat yaşayarak en iyi ayırt edebilen kesim. AK Parti’den önceki emeklinin durumunu da biliyorlar, AK Parti dönemini de biliyorlar. Maaş kuyruklarında, ilaç kuyruklarında vefat eden büyüklerimiz vardı. Biz sağlığı el vermeyen emeklerimiz için evde emekli aylığı ödenmesi uygulamasını başlattık. BAĞ-KUR'da sosyal güvenlik destek primi uygulamasını kaldırdık. Seyyanen ve oransal artışlarla, emekli aylıklarında reel olarak yüzde 87 ile yüzde 636 oranında artış sağladık. Emeklilerimize ilk defa bayram ikramiyesi verilmesi uygulamasını başlattık. Milletimiz pek fark edemeyebiliyor ancak; vatandaşlarımızın dünyanın en ileri seviyesinde sağlık hizmeti almasının arkasında da önemli bir harcama var. AK Parti döneminde, SGK tarafından ödenen ilaç sayısını 3 katına çıkardık. Geçtiğimiz 1 yılda Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından yapılan sağlık ve ilaç harcaması tam tamına 553 milyar lira oldu. Bu çok ciddi bir rakam. Emekli aylıklarına ödediğimiz tutarın yarısına yakınını ayrıca sağlık harcamaları ve sağlık hizmetleri için ödüyoruz. Bunun dışında yine SGK tarafından son 1 yılda 206 Milyar lira, teşvik ve destek ödemesi yaptık. Son 5 yılda yaşadığımız Pandemiyi, bölgemizdeki savaşları ve asrın felaketini dikkate alırsanız, vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebildiğimizi, bu güçte bir devlet olduğumuzu görürsünüz. Şurası çok önemli; ülkemizin gücü büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor. Kalkınma yerelden başlar hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak genel icraatlarimizin de o derece güçlü olacağına inanıyoruz.”

Programda konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer,  Edirne'nin hem ticaretin hem de sanayinin oldukça canlı olduğu transit olduğu,  bir il konumunda olduğuna değindi.

Sezer, kentin turizm ve tarımda da öncü iller arasında olduğunu hatırlattı.

Edirne’de çok bereketli toprakların bulunduğunu ifade eden Sezer, “çok bereketli topraklarımız var. İlimizde özellikle, çeltik üretiminde Türkiye'de birinciyiz. Sofraya koyulan her iki tabaktan bir tanesi Edirne'de üretiliyor. Yine kanola, buğday ve ayçiçeği üretiminde de oldukça iddialıyız ve ilk 5’teyiz. Bu açıdan da burası çok mühim bir topraktır. Bizden önce burada vekillerimizin, bakanlarımızın organize sanayi bölgelerine açılması noktasında çok emekleri oldu. Ama buradan ilimizde üç organize sanayi bölgesi, özellikle Uzunköprü, İpsala ve Keşan'da şu anda başlatmış durumdayız. İpsala ve Keşan'ın temelleri atıldı böyle süreçleri devam ediyor. Süloğlu ilçemizde bulunan organize sanayi bölgesinde de yine alan genişletme çalışmaları tamamlandı.” Dedi.

Sezer, Edirne'nin Balkanlara hitap edecek şekilde ticarette, sanayide, turizmde ve eğitimde birer merkez olmasını hedeflediklerini belirterek çalışmaların hızla devam ettiğini ve ileriki dönemlerde bakanlığın çalışmalarıyla beraber, Edirne’nin balkanların parlayan bir yıldızı olmasını amaçladıklarını dile getirdi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da programda olmanın ve Bakan Işıkhan'ı kentte ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 Programda konuşan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, "Edirne, ülkeler arası bir geçiş görevi görmekte ve mevsim fark etmeksizin yurt içinden ve yurt dışından oldukça yoğun bir turist akımına ev sahipliği yapmaktadır. İş dünyamız ve yerel ekonomimiz de diğer turistik şehirler gibi sağlıklı bir kalkınma hali içindedir. Bu kalkınma hali ilimizdeki peynirden tutun da sanayideki esnafımıza tüm iş dünyamızı etkilemektedir. Kıymetli iş insanlarımızın bu konudaki payı da yadsınamaz bir gerçektir.” Şeklinde konuştu.

Program, Işıkhan'a kentin simgesi Selimiye Camii motifli tablo hediye edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar