Babadan oğula geçen miras duygulandırıyor

Kırkpınar Marşının söz yazarı ve bestesinin sahibi Merhum Beyazıt Sansı'nın yolundan ilerleyen oğlu Seven Sansı, baba mirasını gururla sürdürüyor.

Babadan oğula geçen miras duygulandırıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Babasından kalan mirası sürdüren Sansı, Kırkpınar Marşı'nı seslendirirken duygu dolu anlar yaşıyor.

Babasının vefatının ardından Kırkpınar Marşı'nı seslendirmeye devam eden Seven Sansı, çevredekilerden de büyük takdir topluyor.

Edirne'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Kırkpınar Marşı yazıp besteleyen Beyazıt Sansı, 4 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti. Babasının vefatının ardından görevi devralan oğlu Seven Sansı, her yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin açılışında baba mirasını seslendirmeye devam ediyor.

Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçısı Seven Sansı, babasının çizdiği yoldan ilerlemeye devam ediyor.

BABAM KIRKPINAR AŞIĞIYDI

Babasını Edirne ve Kırkpınar aşığı olarak tanımlayan Sansı, “Kırkpınar marşındaki ‘Her bir yiğit namı ile anılır’ sözleri gibi babamda ‘Beyazıt Hoca’ namıyla anılıyor. Babam Beyazıt Sansı bu camiada namıyla bilinir. 31 yıl Türkiye'nin farklı yerlerinde görev alarak öğretmenlik yaptı. Öğretmen okuluyla birlikte 35 yıllık gurbetliği var. Dedi.

Babasının öğretmenlikten emekli olduktan sonra memleketi Edirne’ye döndüğünü ve kent için çalışmalar yaptığını belirten Sansı, Kırkpınar Marşını seslendirirken babasını andıklarını belirtti.

Babasının Edirne’ye aşık olduğunu ifade eden Sansı, Bu gurbetlik onda Edirne sevdası duygularını depreştiriyor. 1995 yılında Kırkpınar marşının sözlerini ve bestesini yapıyor. 2004 yılında da Edirne Belediyesi Encümeni bu marşı resmi Kırkpınar marşı olarak tescil ediyor. O günden beri Kırkpınar merasimlerinde İstiklal Marşı'ndan sonra Beyazıt Hoca'nın bu eseri çalınıp söyleniyor. Dedi.

MÜZİĞİ BABAMDAN ÖĞRENDİM

Müziği babasından öğrendiğini ve çok sevdiğini söyleyen Sansı, rahmetli babasının Kırkpınar ve geleneklerine ilgisi olduğuna değindi.

Babasından kalan mirası gururla devam ettirdiğini söyleyen Sansı,  “Babam 2020 yılında rahmetli oldu. Belediyemiz Kırkpınar törenlerinde marşın okunması görevini bana verdi. Ben de çok severek ve gururlanarak bu işi devam ettirmeye çalışıyorum. Ben de Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu'nda keman sanatçısıyım. Hem babamın adını hem de anonimleşmiş bu marşı yaşatmaya devam ediyorum. Ben müziği babamdan öğrendim, ilk öğretmeni babamdı. Ben daha doğmadan önce babam bana bir keman almış. Annem kendisine 'Ya çocuk keman çalmazsa demiş'. Babam da 'Benim çocuğumsa keman çalacak' diye cevap vermiş. Benmi kızım da müzisyen, o da keman çalıyor. Aynı kemanı ben de kızıma devir teslim ettim. Üçüncü kuşak olarak bu miras devam ediyor. Şeklinde açıklamada bulundu.  Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar