Ata Toprağı Anıtkabir'e Taşınıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'teki doğduğu evden alınan toprak İpsala'ya getirildi. Toprak, atletler tarafından Ankara'ya taşınıyor.

Ata Toprağı Anıtkabir'e Taşınıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Atatürk'ün doğduğu evden alınan toprak ve bayrak, atletler tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Ankara ve Samsun’a taşınıyor.

Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bahçesinden alınan toprak Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından İpsala Sınır Kapısı’na getirildi.

Emanetler 19 Mayıs’ta Samsun ve Ankara Anıtkabir Komutanlığı’na ulaşacak.

Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal tarafından İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili’ye verildi.

Sevgili, emanetleri Ankara’ya ulaştıracak atletlere teslim etti.

Emanetler, 30 atletin bayrak koşusu şeklinde 54 saatte geçeceği 704 kilometrenin sonunda Ankara’ya ulaşacak.

Atletler önce İstanbul’a oradan da Ankara’ya yola çıkacak.

Sağlık ve güvenlik ekipleri yolculuk boyunca sporculara eşlik edecek. Samsun’a giden emanetler ise araçla ulaştırılacak.

İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili törende yaptığı konuşmada, etkinliğin İpsala’da düzenlenmesinden memnun olduğunu belirtti.

Atletlerin, toprağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ulaştıracağını belirten, “ Teslim aldığımız toprağı Ankara'ya gitmek üzere Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusuna katılan atletlere ediyoruz. Başkonsolosluklarımızın aracılığıyla Atatürk'ün doğduğu evden toprak alınıyor, oradan buraya getiriliyor. Başkonsolosluk bize teslim ediyor. Biz atletlere teslim ediyoruz. Burada en önemli hususta gençlerimiz, kendini genç hisseden atletlerimiz Toprağı Atamıza ulaştırıyor. Yoları açık olsun." dedi.

Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı boyunca yaptığı eylemlerinin kendilerine ışık tuttuğunu dile getirdi.

Atatürk'ü anlatmanın sonsuz olduğunu söyleyen Ünal, "Milli mücadele karanlıklar ve umutsuzluğun hakim olduğu bir dönemde gerçekleşti. Bakın Atatürk ne demiş milli mücadelenin başında 'Biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır, geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün umudum gençliktedir' Yani milli mücadelede Cumhuriyetin temelinin enerjisi belli. Tabi ki büyük Atatürk'ü anlatmanın yolu sonsuz. Önemli olan anlamak, örnek almak, onun gibi görmek ve düşünmek." İfadelerini kullandı.

Samsun’da Atatürk tarafından başlatılan bağımsızlık hareketini işaret eden Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük de Türk milletinin azim ve kararlılığıyla tüm yurtta dalga dalga yayılarak zaferle sonuçlandığını aktardı.

Küçük, binlerce şehit verilerek sıkıntı ve yokluklar içerisinde büyük özveriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet edildiğini, bu değerli emaneti sonsuza kadar koruma ve yaşatmanın gençlerin en büyük görev ve sorumluluğu olduğuna değindi.

Öğrencilerin gösterilerinin ardından ata toprağı atletler tarafından Ankara’ya götürülmek üzere yola çıktı. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN