Aktarlarda kış çaylarına talep arttı

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Edirne'de aktarlarda kış çaylarını tezgahlara çıkardı. Soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı korunmak isteyenler aktarların yolunu tuttu. Vatandaşlar kış çaylarından ıhlamur, bitki çayları, adaçayı ve zencefil gibi içecekleri tercih ediyor

Aktarlarda kış çaylarına talep arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte Edirne'de, aktarlarda hareketlilik yaşanmaya başladı. Birçok kişi, soğuk algınlığı başta olmak üzere kış hastalıklarından korunmak için aktarlara giderek, ıhlamur, bitki çayı, adaçayı ve zencefil alıyor.

Eylül ayının sonlarına yaklaşırken havaların soğuması ve grip mevsiminin başlaması ile birlikte kış çayları da tezgâhtaki yerini aldı.

Havaların soğumaya başlaması ve kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ortaya çıkan mevsimsel gripten korunmak isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tutuyor. Özellikle geçmeyen boğaz ağrısı, inatçı ve kuru öksürük gibi şikayetler dolayısıyla doğal ürünlere talebin arttığını söyleyen Aktar Fatma Sedef Baraz, kışlık ürünlerin tezgahtaki yerini almaya başladığını belirtti.

Kışın bağışıklık sistemini güçlü tutabilecek bitkilerden tüketilmesi gerektiğinin dile getiren Aktar Baraz, “Vatandaşlar, gribal hastalıklardan korunabilmek için gıda takviyelerini iyi almaları gerekiyor. Propolisi gerek tablet olsun gerekse sıvı olsun her sabah kullanmalarında fayda var. Arı sütü, polen ve propolis dediğimiz gıdaların hepsinin bir arada olduğu tabletlerden kullanılabilir. Çünkü mevsim geçişlerinde yakalanılan grip hastalığı bulaşıcı olduğu için evde bir kişi hasta olduğunda diğerlerine de bulaşabiliyor. Bunlara dikkat edilirse hastalığı yatmadan hafif bir şekilde atlatabilirler. Havalar soğuduğu için vatandaşlar ıhlamur, kış çayı gibi bitkilere yoğun ilgi gösteriyor. Satışlarımızın ilerleyen günlerde daha da artmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Her bütçeye göre bitki satışı olduğunu söyleyen Baraz, ıhlamur, adaçayı, çubuk tarçın, zencefil, zerdeçal gibi türleri küçük paketler halinde de satışa sunduklarını ifade etti.

EBRU YILDIZ GÜNENÇ