• Haberler
  • Edirne
  • AK Partili kadınlar Gazze'deki anneler için bir araya geldi

AK Partili kadınlar Gazze'deki anneler için bir araya geldi

Edirne'de AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Gazze'de yaşam hakları ellerinden alınan anneler için basın açıklaması gerçekleştirdi.

AK Partili kadınlar Gazze'deki anneler için bir araya geldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirildi.

Ellerinde pankartlar ile Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen partililer Gazze’deki annelerin yaşadığı acılara dikkat çekti.

Etkinliğe, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Başkanvekili Aydoğan Akıncı, İl Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Nergis İnce, İl Gençlik Kolları Barış Gündoğdu ile partililer katıldı.

AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergis İnce, basın açıklamasını okudu.

Gazze’de yaşanan soykırım nedeniyle anne olmanın daha önce hiç bu kadar zor olmadığını dile getiren İnce, “Bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir”. Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100, Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler! Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor.  Ne diyordu gazzeli anne? “ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2’sini İsrail öldürecek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın" . Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler.” Dedi.

İnce, zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan,  sütü kesilen annelere dikkat çekti.

Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koyduğunu belirten İnce, “Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birleşmiş milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi “savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.” Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor. Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koymuştur.” Şeklinde konuştu.

İnce, anneler olarak yine de İsrail’e bir kez daha çağrıda bulundu.

Gazzeli anneler için susmayacaklarını aktaran İnce, “İsrailli yetkililere soruyorum: Vaat edilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz?  AK Parti il kadın kolları başkanlığı, teşkilatlarımız, kadın milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak buradayız. Şu anda 81 ilde AK Partili kadınlar olarak Gazzeli anneler için dimdik ayaktayız.  2 çocuğu şehit edilen Gazzeli kadın soruyor ya “hasan ve bera’nın suçları neydi? ne günah işlediler?”  İşte o anneler için soruyoruz. Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için susmuyoruz!  Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen… Eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez.

Ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz:  Bu zulüm daha ne kadar sürecek?

Yeter artık israil, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar da eyleme destek verdi

Açıklamanın sonunda Edirne’nin Havsa ilçesi Osmanlı Köyü’nden Mehmet Kaya isimli vatandaş da basın açıklamasına katılarak destek verdi. 

Gazze’de yaşanan olaylara karşı bütün dünyanın sustuğunu belirten Kaya, gözyaşlarına hakim olamadı.

Etkinlik, "Gazze'de her gün 37'si anne, 63 kadın ölüyor" yazılı pankartla toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN