41 derecede Selimiye Meydanı'nda omlet pişirdiler

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, 41 derece sıcaklıkta Selimiye Meydanı'nda yumurta pişirmeyi denedi.

41 derecede Selimiye Meydanı'nda omlet pişirdiler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de hava sıcaklıkları yaşamı olumsuz etkiliyor. Termometreler 41 dereceye kadar yükseldiği kentte, vatandaşlar sıcak havadan korunmak için gölgeliklere sığınıyor.

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar kavurucu sıcaklığa dikkat çekmek amacıyla Selimiye Meydanı’nda yumurta pişirmeyi denedi.

Edirne’de son bir aydır hava sıcaklıklarının yüksek olduğunu söyleyen Dinar, termometrelerin 41-42 dereceye kadar yükseldiğine değindi.

Hava sıcaklığına dikkat çekmek amacıyla yumurta pişirdiklerini ifade eden Dinar, “Tabii biz dedik ki orada taşın üstünde tava ciğer yapamayız. Yani o yağın kızarması orada çok zor. İsterdik ki bir tava ciğeri yapalım ama bu şartlarda olmazdı. Biz dedik bir omlet deneyelim. Tavamızda bir saat öncesinden bıraktık güneşi direkt gören bir taşın muhteşem Selimiye Meydanı'nın altında. Daha sonra da bir saat sonra kızmasını bekledikten sonra bir saat sonra da gittik. Yağımızı ve yumurtamızı çırpıp içerisi kalktık. Bir aşağı yukarı bir kırk, kırk beş dakika daha öyle beklettik onu. Ondan sonra tam olmasa da rafadan bir omlet çıktı karşımıza. Yani yine de ağza layık, böyle biz ona dedik ki taştan ısıtmalı bir omlet dedik.” Şeklinde konuştu.

63 yıldır Edirne’de yaşadığını ve böyle bir hava sıcaklığı görmediğini dile getiren Dinar, tarihin en sıcak günlerinden birini yaşadıklarını kaydetti.
Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN