39 kiloluk dev lahana yoğun ilgi gördü

Edirne'de pazartesi günleri kurulan sebze-meyve pazarında 39 buçuk kiloluk dev lahana görenleri şaşkına çevirdi.

39 kiloluk dev lahana yoğun ilgi gördü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sebze- meyve pazarında, Karaağaç’ın yerli üreticilerinden Faruk Ule’nin ata tohumuyla ürettiği devasa boyuta ulaşan lahana 395 liradan satışa çıkarıldı.

Karaağaç’ın yerli üreticilerinden olan Faruk Ule, lahanayı kilosu 10 liradan 395 liraya satışa çıkardı. Kilosu 39 buçuğa ulaşan lahana vatandaşların ilgi odağı oldu.

Bugüne kadar bu büyüklükle lahana hiç yetiştirmediğini söyleyen Ule, Edirne'nin bu yılki  en büyük lahanasını kendisinin yetiştirdiğini belirtti. Müşterilerle pazarlık yaptığını aktaran Ule, istedikleri fiyatın gelmemesiyle satmayacaklarını söyledi.

Edirne’nin bu yılki en büyük lahanasının kendisinin yetiştirdiğini söyleyen Ule, “"Mevsim başladığından beri lahana satışları sürüyor. En büyük lahanayı bugün ilk defa çıkardık. Bir tane denk geldi. 39.5 kilo. Diğerleri 20 kilo, 18 kilo, 15 kilo. Bir tane 39.5 kilo geldi. Kendi tarlamızdan kendi lahanamız.  Öz ata tohumu. Hibrit tohumu değil. Kesinlikle hibrite karşıyız. Bu bir tabur askeri doyurur. Yani bu 10 kişiye rahat yeter. Lahana kilosu 10 liradan yani bu dev lahananız 395 lira. Şu an pazarlıktayız. Çok ilgi görüyor. Bugün ilk defa bu çıktı böyle. İnsanlara değişik geliyor, biz bile şaşırdık böyle çıkardığımız için. Daha önce 20 kilo çıkardık. 25 kilo çıkardık da. Bu 39,5 kilo ilk defa çıktı. Edirne'nin en büyük üretilen lahanası. Biz bunu herhalde satmayacağız. İstediğimiz parayı veren çıkmazsa bunu eve götüreceğiz.” Dedi.

Fiyatların boyuta göre değiştiğini belirten Ule,"Bu büyüklükte ve 39,5 kilo lahana ilk defa yetiştirdim. Lahana fiyatlarının kilosu 10 lira. Fiyatlar, genel boyuta göre 30, 40, 50 lira olarak değişiyor. Karnabahar ise 40 liradan satışa sunuluyor. Fiyatlar 2024’ten sonra çok oynamadı. Vatandaş ilgi gösteriyor. Mayıs’a kadar ürünümüz var. Her pazar kurulduğunda bir kamyon ürünle geliyoruz. Vatandaş her türlü gelip tekrar tedarik edebilir” şeklinde konuştu. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar