32 diyabet hastası çocuğa glikoz ölçüm cihazı dağıtıldı

Edirne'de TİP 1 Diyabet tanısı konan 32 diyabet hastası çocuklara glikoz ölçüm cihazı dağıtıldı.

32 diyabet hastası çocuğa glikoz ölçüm cihazı dağıtıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, sosyal yardım faydalanıcısı hanelere yönelik TİP 1 Diyanet tanısı konan 32 çocuğa glikoz ölçüm cihazı dağıtıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca "Glikoz Ölçüm Cihazı Yardımı" programı kapsamında 0-22 yaş aralığındaki tip-1 diyabet hastası kişilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için yardımda bulunuluyor.

Geçtiğimiz yıllarda tip-1 diyabet hastaları için dağıtılan cihaz, bu yıl daha da detaylı hale getirilerek düzenlenen programla tanıtıldı. "Karaağaç Gölgesinde Yeşeren Umutlar Projesi Uygulama Binasında" hizmet veren Lalel Kafe'de düzenlenen programda ailelere cihazlar verildi.

Programda konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, diyabet hastalığıyla mücadele edenlerle her ne kadar empati kurmaya çalışılsa da bu hastalıkla yaşayan çocuk ve ailelerin bu mücadelede neyle karşı karşıya kaldıklarının hissedilemeyeceğini vurguladı.

Bazı cihazlarda parmaktan kal alma yöntemiyle yapılan ölçümlerin çocuklar içir zor olduğuna değinen Kırbıyık, “Çocuklarımızın sürekli parmaktan bir kan kontrolüne tabi tutulması gerçekten yorucu ve yıpratıcı bir durum.Bu durumun önüne geçebilmek için gelişen teknolojiyle birlikte yeni usuller ve esaslar belirlendi. Çocuklar kolaylıkla kola takılan ve cep telefonundan okutularak kontrol edilebilen sensör sayesinde 24 saat aralıksız ölçüm yapabilecek” dedi.

Kırbıyık, proje çerçevesinde Edirne’de 32 aileye cihaz verdiklerine vurgu yaptı.

Glikoz ölçüm cihaz ve ekipmanlarının masraflarının 2 yıl boyunca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacağını söyleyen Vali Kırbıyık, bunun son derece önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Cihazı üreten firmanın yetkilisi Togay Dercan, ailelere sunum yaprak cihazı tanıttı.

Dercan, kola takılan ve cep telefonuna okutulan sensör sayesinde 24 saat aralıksız ölçüm yapılabilen cihazı tanıtarak ailelerin sorularını yanıtladı. Konuşmaların ardından Vali Kırbıyık ve eşi Dilek Kırbıyık tarafından şeker ölçüm cihazı aylık sensör, ve cihaza uyumlu cep telefonu faydalanıcılara teslim edildi. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ