• Haberler
  • Edirne
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı

Tüm yurtta olduğu gibi Edirne'de de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de 7’den 70’e bayrağını alan herkes, sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamaların yapıldığı alanlara koştu. Kentteki 25 Kasım Stadyumu önünde bir araya gelen kalabalık, bando eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Mesajında Milli Mücadelenin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 104'ncü yıldönümünün sevincini ve coşkusunu yaşadıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,"19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs 1919 tarihi, ecdadın imkânsızlıklar içinde dahi büyük bir iman ve inançla direniş ruhunu yeniden canlandırmasının sembolüdür. 19 Mayıs, Türk Milletinin emperyalist güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde, zulme boyun eğmeyeceğini haykırarak, tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birini yazmaya başladığı gündür. Ecdadımızın istiklali ve istikbali uğrunda sergilediği kahramanlıkları gelecek nesillere en canlı şekilde aktarmak başta gelen vazifemizdir. Bu anlayışla, bir asır önceki ruhla ecdadımızdan teslim aldığımız kutlu emanetlere sahip çıkıyor, ülkemizin geleceğinin sembolü Türkiye Yüzyılını inşa ediyoruz. Mücadele azmimizi, büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme heyecanımızı sürekli canlı tutmak için gençlerimizi tüm alanlarda destekliyor, onlara her türlü imkânı ve fırsatı veriyoruz. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını tasarlar ve uygularken en çok gençlerimize güveniyoruz. Kendilerine sunduğumuz imkânları en iyi şekilde kullanarak bizlere büyük gururlar yaşatan gençlerimizle iftihar ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan  Edirne Gençlik Spor İl Müdürü Selim Ak, 19 Mayıs'ın, milletin bağımsızlık mücadelesinin ve direniş ruhunun başlangıç tarihi olduğunu söyledi. Gençlere vatan ve bayrak sevgisine sahip çıkma çağrısında bulunan Müdür Ak, "Bu kutsal değerleri yaşatarak gelecek nesillere aktarmanızı bekliyor. Milli değerlere bağlı, evrensel değerlerle barışık ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız ve benimsemeniz, geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Evrensel değer olarak kabul gören demokrasiyi, insan haklarını, farklı düşüncelere, farklı kültürlere saygıyı, demokratik değerlere bağlılığı ve hukukun üstünlüğünü özümsemelisiniz" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Anıt önünde düzenlenen tören sona erdi. Törene AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, MHP İl Başkanı Zakir Tercan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç, kurum müdürleri, askeri personel, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN