'Skunk' tacirleri tutuklandı

Yeni ve esrardan 20 kat daha etkili olan 'skunk' adlı uyuşturucuyla yakalanan iki şüpheli tutuklandı. Genetiği değiştirilmiş esrardan elde edilen

'Skunk' tacirleri tutuklandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

maddesinin ağır ve rahatsız edici kokusu nedeniyle, İngilizce 'kokarca' anlamına gelen 'skunk' kelimesiyle adlandırıldığı öğrenildi. Meriç Nehri'ni kayıkla geçerek Türkiye'ye yurtdışından getirdikleri 93 kg skunk adlı uyuşturucuyu İstanbul'a götürmeye çalışırken yakalan iki kişi çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı. Edinilen bilgiye göre, M. K. ve M. K. Ş. adlı kişiler, Yunanistan'dan Türkiye'ye Meriç Nehri üzerinden kayıkla getirilmiş olan 93 kilogram skunk (kokarca) adı verilen genetiği değiştirilmiş esrarı İstanbul'a götürmek istediler. 


Polisin edindiği istihbarat sonucu takipte olduğu olayda iki kişinin içinde bulunduğu otomobil Uzunköprü ilçesi yakınlarında durdurularak arama yapıldı. Uyuşturucuyu ele geçiren polis iki şüpheliyi gözaltına aldı. Edirne Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sorgulanan iki kişi çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine kondu.

Skunk nedir? 

Esrardan 20 kat daha tehlikeli uyuşturucu olan 'skunk' İngilizce 'kokarca' anlamına geliyor. Skunk yani kokarca denmesinin nedeni ise ağır ve rahatsızlık verici bir kokusu olmasından kaynaklanıyor. İngiltere'de laboratuvarlarda geliştirilen skunk, hızla dünyaya Skunk, Türkiye'de ilk kez 2014'te polisin düzenlediği bir operasyonda ele geçirildi. Skunk tohumu, esrarın hammaddesi Hint kenevirinin laboratuvarda başka uyuşturucularla hibrit hale getirilmesiyle geliştirildi. Uyuşturucu tacirlerinin onu pazarlarken uyuşturucunun kimyevi olmadığını organik olduğunu söylüyor. 'Skunk organik olduğu için ölüm tehlikesi yok' diyerek gençlerin kandırıldığı belirtiliyor. Ancak esrardan 20 kat daha etkili olduğu için öldürücü olmasının yanı sıra birçok hastalığının da sebebi.