• Haberler
  • Edirne
  • ''˜BIRAKABİLİRSİN' UYGULAMASI İLE SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN'

''˜BIRAKABİLİRSİN' UYGULAMASI İLE SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN'

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayram yazılı açıklama yayımladı. Tütün kullanımı nedeniyle her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Bayrak, vatandaşlara sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

''˜BIRAKABİLİRSİN' UYGULAMASI İLE SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayram 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında yazılı basım açıklaması yayımladı. Bayram, tütün kullanımı nedeniyle her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

                Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan verilere göre tütün kullanımının her yıl 8 milyon insanın hayatını yitirmesine neden olduğu belirtildi. Vatandaşlara tütün kullanımını bırakma çağrısında bulunan Bayrak, bırakabilirsin uygulaması ile tütün kullanımının bırakılabileceğini söyledi.

'Tütün bağımlılığıyla mücadelemize hız kesmeden devam ediyor'

Tütün kullanımıyla mücadelenin hızla devam ettiğini belirten Bayrak, 'Tütün bağımlılığıyla mücadelesini aralıksız sürdüren Yeşilay, '˜Bırakabilirsin' uygulaması ile sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz destek sağlıyor. Yeşilay olarak, tütün bağımlılığıyla mücadelemize hız kesmeden devam ediyor, bu konuda dünyada öncü bir rol üstleniyoruz. Bağımlılıktan uzak ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak için 7'den 77'ye farklı yaş gruplarına yönelik projeler yürütüyoruz. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde (YEDAM) yaptığımız çalışmalarla da bağımlılıklarla mücadele ediyoruz. '˜Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı' ile her yaştan vatandaşımızın sigarayı bırakmasına ücretsiz destek oluyoruz. Aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte geliştirdiğimiz Bırakabilirsin uygulamasıyla ve YEDAM Danışma Hattımızla destek sağlamaya devam ediyoruz. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde de tüm vatandaşlarımıza tütünsüz ve sağlıklı bir yaşam çağrısında bulunuyoruz.' Şeklinde konuştu.

'YEDAM Sigarayı bırakmak isteyenlerin yanında'

Tütün kullanımını bırakmak isteyen vatandaşların Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) ücretsiz olarak başvuru yapabileceklerini hatırlatan Bayrak, 'YEDAM'da görev yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş 'Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı' ile adım adım sigara bırakma planı uygulanıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler yedam. org.tr web sitesinden ayrıntılı bilgi alabiliyor ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden ulaşabiliyor' ifadelerine yer verdi.

'Sigaradan kurtulmak mümkün'

Yeşilay'ın bağımlılıkların önüne geçilebilmesi için çalışmalar yürüttüğünü aktaran Bayrak, 'Kullanıcılar sigarayı bırakmadan önce hedef tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili önerilerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici duygular ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylece kişiler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda öneriler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını mobil uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, başarı günlüğü tutarak kat ettikleri aşamaları sosyal medyada paylaşabiliyorlar' dedi.