Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aşkın kendisini "kültürlerarası müzik ulağı" olarak tanımlıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Aşkın kendisini "kültürlerarası müzik ulağı" olarak tanımlıyor 18.9.2021 - 18:54:14
Dünyaca ünlü keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın, müziği iyi insan olabilme yolunda bir araç olarak gördüğünü, kendisini, kültürler arasında mesaj taşıyan bir ulak gibi hissettiğini söyledi.Aşkın kendisini

 

Cihat Aşkın Gençlik Atölyesi'nin (CAGA) akademi çalışması için bulunduğu Edirne'de, AA muhabirine açıklamada bulunan Aşkın, müzik aşkının küçük yaşlarda başladığını söyledi.

İlk bestesini 8 yaşında yaptığını, müziği çok sevdiğini gören anne ve babasının kendisine mandolin hediye ettiğini anlatan Aşkın, "Sevinçten havalara zıpladım o zaman. İlkokul öğretmenim bana mandolini 3 notayla öğretti, başladım ve sonra kendim devam ettim." dedi.

İlkokulun ardından konservatuvara gittiğini, daha sonra Londra'da yüksek lisans ve doktora yaparak memlekete döndüğünü aktaran Aşkın, İstanbul Teknik Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine devam ettiğini dile getirdi.

Bir keman solisti olarak 11 yaşında ilk konserini verdiğini aktaran Aşkın, şöyle devam etti:

"11 yaşımdan bu yana sahnelerdeyim. İlk konserimi rahmetli hocamız Ayhan Turan; asıl hayatın, dersin, sınavın sahne üzerinde olduğunu söylerdi. Bizi çok küçük yaşlarımızdan itibaren arkadaşlarımla beraber sahne üzerine itti. 3-5 aylık kemancıyken, öğrenciyken ilk konserimi İstanbul'da okulumuzun konservatuvar salonunda verdim. Öğrenci konserlerinin dışında AKM'de her sene 3-4 konserimiz olurdu. Orada yetiştik. Sahne üzerinde yetişmenin çok güzel bir özelliği var."

O yıllardan bu yana elde ettikleri deneyimleri genç müzisyenlere aktardığını ifade eden Aşkın, 20 yıldır devam ettirdiği gençlik atölyesinde yüzlerce müzisyenin yetiştiğini dile getirdi.

- Köy meydanları ve dünya liderleri...

Avustralya kıtası hariç dünyanın bütün kıtalarında konser verdiğini, her ülkenin kendisine ait bir kültürü ve seyircisi olduğunu gördüğünü ifade eden Aşkın, şunları kaydetti:

"Gittiğimiz yerlerde hem onların kültürünü öğreniyoruz hem de kendi kültürümüzü yansıtıyoruz. Bu tabii büyük bir emek gerektiriyor. Ben kendimi 'ulak' gibi hissediyorum, kültürlerarası mesaj taşıyan eski zaman ulakları gibi.

Aldığımız bir haberi bir bilgiyi onlar nasıl at üzerinde götürürse biz de sahnelerden sahnelere o bilgiyi, kültürü götürüyoruz. Dünyanın dört bir yanında Türk kültürünün bütün eserlerini icra etmekten başka, Türkiye'mizde de dünyanın bütün kültürlerini rahat bir şekilde icra ettim."

"Köy meydanlarında ve dünya liderlerinin geldiği konserlerde çalmak benim için unutulmazdı" diyen Aşkın, şunları kaydetti:

"Her konser bir anı taşıyor. Tam saymadım ama hayatım boyunca yaklaşık 4 bin konser verdim. Beste anlamında önce keman için eserler vermeye başladım daha sonra arkadaşlarımın yapmış olduğu kısa metrajlı filmler üzerine film müzikleri yaptım. Sonra bunu hobi olarak geliştirdim, ses ve orkestra için bazı eserler yazdım.

En son yazdığım eser Kalan Müzik'in rahmetli kurucusu, çok sevgili dostumuz Hasan Saltık'ın 20 yıl boyunca özel isteği oldu. Şeyh Bedreddin Destanı'nı müziklendirdim, kendisine gösterdim."

Usta virtüöz, müzikle ilgili duygularını ise şu sözlerle ifade etti:

"Hayatta en önemli önceliğim iyi insan olabilmek. Müzik ya da yaptığımız bir meslek, bizim için araç olmalıdır. O aracı kullanarak mesleğimizi en iyi şekilde icra etmeliyiz ve iyi insanlığa, yüksek ülküye doğru giden bir yola sahip olmalıyız." ifadelerini kullandı.
Kaynak: A.A 117 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu 28.10.2021
Cumhuriyet Bayramı, çelenk sunma töreni yapıldı Cumhuriyet Bayramı, çelenk sunma töreni yapıldı 28.10.2021
Ülkü Ocakları’ndan Cumhuriyet Bayramı mesajı Ülkü Ocakları’ndan Cumhuriyet Bayramı mesajı 28.10.2021
“Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı “Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı 28.10.2021
Özel öğrenciler, sanatsal çalışmalarıyla örnek oldular Özel öğrenciler, sanatsal çalışmalarıyla örnek oldular 28.10.2021
PARK HALİNDEYKEN YANAN KAMYONET KULLANILAMAZ HALE GELDİ PARK HALİNDEYKEN YANAN KAMYONET KULLANILAMAZ HALE GELDİ 28.10.2021
Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli açıldı Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli açıldı 28.10.2021
"Dizilerden etkilenip soyadlarını değiştirmek istiyorlar" 28.10.2021
62 pet şişede sahte içki ele geçirildi 62 pet şişede sahte içki ele geçirildi 28.10.2021
Tunca Nehri'ne atılan çöpler kirliliğe neden oluyor Tunca Nehri'ne atılan çöpler kirliliğe neden oluyor 28.10.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 408 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.