Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gurbetçilerin yolculuğu başladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gurbetçilerin yolculuğu başladı 29.7.2021 - 18:10:17
Tatilini anavatanda geçiren gurbetçiler, çalıştıkları ülkelere geri dönmeye başladı. Avrupa'ya Kapıkule üzerinden dönenlerin yanı sıra halen ana vatana gelmeye devam eden gurbetçiler de var. Gurbetçilerin dönüş yolunda zaman zaman yoğunluk yaşanıyor.Gurbetçilerin yolculuğu başladı

Yoğunluk yaşanıyor

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren, gurbetçiler yaşadıkları ülkelere geri dönmeye başladı. Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden Avrupa’ya giden gurbetçiler sınır kapısının yolcu çıkış peronları önünde zaman zaman yoğunluk oluşturuyor.

Kapıkule Sınır Kapısı girişinin yanında yer alan yaklaşık 45 dönümlük alan, gurbetçiler için Edirne Valiliği tarafından otoparka çevrilmişti. Bu alanda bin 750 gurbetçi aracı aynı anda hizmet alabiliyor. Otoparkta dinlenebilen gurbetçilere çeşitli ikramlarda bulunuluyor.

Anavatanı hasretle geride bırakıyorlar

Dönüş yolunda en ağır yüklerinin gönüllerindeki hasret olduğunu dile getiren Gurbetçi Ferisan Yorulmaz; “Konyaya gittik. 2 hafta kaldık şimdi tekrardan yaşadığımız ülkeye doğru dönüş yolculuğuna geçtik. Yolculuk kapılarda beklerken zor geçiyor. Hüzünlüyüz üzülüyoruz. Eskiden daha fazla üzülüyorduk. Şimdi haberleşme imkânları daha fazla olduğu için daha rahatız. Anneme gittim gezilecek yerleri gezdim dönüyorum" dedi.

Geri dönüşlerimizde Kapıkule bize hasret kapı oluyor diyen Mürsel Akin; “güzel bir tatil geçirdik. Biraz da üzüntümüz oldu cenazemiz vardı. Bayram tatilimizi tamamladık dönüyoruz. Memleketimizi ve bayrağımızı arkamızda bırakıyoruz. Çok üzülüyoruz. Allah hayırlısıyla geriye dönmeyi nasip etsin. Bulgaristan sınır kapısında çok yoğunluk yaşıyoruz sıra bekliyoruz. Sadece 1 kapı çalışıyor çok vakit kaybediyoruz. Turkiye kısmı güzel. Kapıkule'de geçişte gurbetcilere yapılan hizmetler çok güzel. Allah razı olsun diğer kapılar malesef sıkıntı. Buna bir el atilmasi lazim" dedi.

“Hüzünlüyüz”

Sılayı geride bırakarak döndükleri için hüzünlü oldukları ifade eden Hatice Koç, "Geliş ve gidişlerde 1 günümüzü alıyor. Çok sıra bekliyoruz. Hep aynı Bulgar kapısında çok bekliyoruz. Bu kadar millet nasıl bekleyebilir. 1 kişi çalışıyormuş. Beklemek çok kötü birşey. Dönüş yolunda hüzünlüyüz" diye konuştu.

Gelirken mutlu dönerken ise burukluk yaşadıklarını ifade eden Çetin Yazıcı, "Burada üzücü olan bir durum var. Bulgaristan bize her yıl bu zorluğu yaşatıyor. Hiç birşekilde işlem yapmıyorlar çok bekliyoruz. Buradan ülke yetkililerine sesleniyorum bu konuda bir çalışma yapılmalı. Tüm gurbetcilere selamlar iletiyoruz vatanımıza şimdilik elveda diyoruz." dedi.

1 Haziran – 28 Temmuz tarihleri arasında Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden 230 bin 573 araç ve 905 bin 654 yolcu yurda giriş yaptı. Aynı tarihlerde 96 bin 654 araç ve 414 bin 540 yolcu çıkış yaptı. 

 Burak DalkıranKaynak: Burak Dalkıran 105 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. Edirne ve Kırklareli'nde sağanak etkili oluyor. 18.9.2021
Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü 18.9.2021
Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi 18.9.2021
Meriç Nehri kenarında çevre temizliği yapıldı Meriç Nehri kenarında çevre temizliği yapıldı 18.9.2021
Aşkın kendisini Aşkın kendisini "kültürlerarası müzik ulağı" olarak tanımlıyor 18.9.2021
Keşan'da bir markette tek satılmak için hazırlanmış tütünle doldurulmuş makaron ele geçirildi Keşan'da bir markette tek satılmak için hazırlanmış tütünle doldurulmuş makaron ele geçirildi 17.9.2021
Edirne'de yangın çıkan müstakil ev kullanılamaz hale geldi Edirne'de yangın çıkan müstakil ev kullanılamaz hale geldi 17.9.2021
“ÜLKEMİZİ HER ÇEŞİT SALDIRIYA KARŞI MÜDAFAA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ” “ÜLKEMİZİ HER ÇEŞİT SALDIRIYA KARŞI MÜDAFAA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ” 17.9.2021
AYÇİÇEĞİ AVANS ALIM FİYATI REVİZE EDİLEBİLİR AYÇİÇEĞİ AVANS ALIM FİYATI REVİZE EDİLEBİLİR 17.9.2021
ULUS PAZARI’NDA KOMŞU BEREKETİ ULUS PAZARI’NDA KOMŞU BEREKETİ 17.9.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.