Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tesis göleti kirletiyor! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Süloğlu
Tesis göleti kirletiyor! 7.4.2021 - 09:45:25
Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyündeki Herkül Tarım ve Hayvancılık işletmesinin yaklaşık 7 yıldır arıtmasının bulunmadığını açıkladı. Gümülcineli, işletmenin atıklarının bir kısmını araziye, bir kısmını da İl Özel İdaresi’nin yaptığı gölete bıraktığını söyledi. Göletin zarar gördüğünü belirten Gümülcineli, biyolojik arıtmanın bir an önce yapılmasını istedi.Tesis göleti kirletiyor!

Edirne İl Genel Meclisi’nin dün düzenlenen toplantısında Çevre ve Sağlık Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları görüşülerek karara bağlandı. Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Herkül Tarım ve Hayvancılık Tesisi hakkındaki raporu sunarken; İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yaşar Sasa da TIR Parkı ve Konaklama Tesisi İmar Planı hakkındaki raporunu meclise açıkladı.

                Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünde faaliyet gösteren Herkül Tarım ve Hayvancılık işletmesinin, bölgede bulunan gölete etkilerini açıkladı. Gümülcineli, işletmenin 2014’te İl Özel İdaresi’nden ruhsat aldığını açıklarken; “Semental icnsi 2 bin 500 süt ineği kapasitesine sahip ve en son teknoloji ile üretim yapmaktadır. Bölgemizin en teknolojik ve kapasitesi yüksek bir işletme olduğu tespit edilmiştir. Firma, tüm tesisleri öz sermayesi ile yapmış olup, ekonomiye katkısı olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ATIKLAR GÖLETE AKIYOR”

Tesisin katı atıktan temizlenmiş sıvı atığının bir havuzda toplandığını açıklayan Gümülcineli; “Sıvı atık vidanjörlerle ve borularla araziye atılmakta, ayrıca fazlalıklar Akardere’de bulunan sulama ve hayvan ihtiyacı için İl Özel İdaresi’nce yapılan gölete; tesisten atık su, kimyasal maddeli olarak gölete akmaktadır. Göletin kullanma amacına zarar vermektedir. Bundan dolayı tesise mutlaka arıtma yapmak zorunlu olduğu kanaatindeyiz. İşletme sahibi, bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce incelemeler yapıldığını, biyolojik arıtma için çalışmaların yapıldığını belirtmiştir” dedi.

“YAKLAŞIK 7 YILDIR ARITMA YAPILMAMIŞ”

Gümülcineli, işletmenin yaklaşık 7 yıldır faaliyet gösterdiğini söylerken, “Bugüne kadar arıtma yapılmaması bir eksikliktir. İl Özel İdaresi’ne ait göletin, köyün cevizliği ve yeni yapılacak 100 hektar cevizlik için sulama yapacağı ve hayvan sulama ve doğal yaşam için göletin temiz olmasının önemli olduğu kanısındayız. Üretim, kullanım ve çevre sağlığı için önemli bir sorunun çözülmesi, bölge için faydalı olacağı kanısındayız. Biyolojik arıtmanın bir an önce yapılması için işletme sahibi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilgili kurumların hassasiyet göstermesi önem arz etmektedir” sözlerine yer verdi.

HAMZABEYLİ’YE TIR PARKI VE TESİS

Toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yaşar Sasa da TIR Parkı ve Konaklama Tesisi İmar Planı hakkındaki raporunda Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Hamzabeyli köyü Yüksecikyer mevkiinde yapımı planlanan TIR Parkı ve Konaklama Tesisi imar planı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Nazım İmar Planı ve Uygulama Planı hazırlanan TIR Parkı ve Konaklama Tesisi projesine İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından onay verilmesi halinde komisyon tarafından uygun olduğuna karar verildiğini söyledi. Rapor, komisyonun görüşü doğrultusunda meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 518 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.