Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sıcak geçen kış Trakya'da hasat takvimini öne çekebilir - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Sıcak geçen kış Trakya'da hasat takvimini öne çekebilir 25.2.2018 - 10:35:16
Trakya'da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla buğdayda erken hasat bekleniyor.Sıcak geçen kış Trakya'da hasat takvimini öne çekebilir
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'daki çiftçiler, şubat sonu ve mart ayında aşırı derecede kar yağışı olmaması halinde, buğday veriminin yüksek olacağı ümidini taşıyor. 

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış mevsiminin ılık geçmesi nedeniyle buğdayda normalin üzerinde erken gelişme olduğunu söyledi.

Kış dönemindeki tarlaların yeteri kadar yağmur gördüğünü ifade eden Saygı, çok aşırı olmamak kaydıyla soğuyacak havanın ürüne zarar vermeyeceği düşüncesini taşıdıklarını belirtti. 

Saygı, tarladaki ürünün durumunun gayet iyi olduğunu aktararak, "Buğdayların çıkmasından sonra bölgemizde yağışlar iyi oldu. Nisan aylarında da yağmurlar etkili olursa buğday veriminin geçen yılki kadar yüksek miktarda olacağını düşünüyoruz." dedi.

"Kar yağarsa ürün daha iyi olur" diyen Saygı, şunları söyledi:
"Bu yıl ekim hazırlığından şimdiye kadar Trakya olarak çiftçinin istediği oranda yağmurlar yağdı. Tarlalar ekim için hazırlandığı sırada yağmurların yağması iyi oldu. Bölgede ilk kanola ekimi yapıldı. Onun ardından buğday ekimleri gerçekleşti. Ürünler istenilen miktarda yağmur aldığı için zamanında çıktı. Ama bu yıl buğdayda normalin üzerinde bir gelişme oldu. Bizim bazı endişelerimiz oldu. Sonra kar yağmasını bekledi çiftçi. Bu yıl kar çok olmadı. Mart'ın 15'inden sonra baharın da gelmesiyle ürünlerimiz daha da olgunlaşacaktır. Ondan sonra da herhangi bir olumsuzluk olacağını düşünmüyorum. Çok yüksek miktarda bir kar yağışı olursa kar altında kalan buğdayda çürüme olayı olabilir sadece ama inşallah öyle bir durum olmaz."- "Çiftçilerimiz biraz tedirgin" 
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ise hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinden seyretmesinden dolayı buğdayların erken boy atmaya başladığını belirtti. 
Geçen yıla göre, buğdayların yaklaşık bir ay önce büyümeye başladığını ifade eden Şaylan, çiftçilerin buzlanmadan ve kar yağmasından korktuğunu dile getirdi.

Kar yağışıyla buğdayların ciddi anlamda zarar görebileceğini anlatan Şaylan, " Çiftçilerimiz biraz tedirgin. Buğdayların büyümeye başlaması ile yağacak kar veya soğuklar zarar verebilir. İnşallah bundan sonra havalarda ciddi bir soğuma olmaz ve çiftçilerimiz de zarar görmez." diye konuştu. 
Şaylan, 1,2 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılan Kırklareli'nde en kaliteli buğdayı üretmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da bazı çeşitlerde buğday boyunda çeşidinden kaynaklı boya doğru artış olduğunu söyledi. 

Hava sıcaklıklarının bu şekilde devam etmesi halinde hasat takviminin 2 hafta öne gelebileceğini dile getirerek, "Bölgemizde buğday hasadı haziran ayının ortasında başlıyor, iklim koşullarına ve buğdayın olgunlaşmasına göre bu süre belki 1 hafta 10 gün öne gelebilir. Tabi bunu yaşayıp göreceğiz. İyi bir hasat dönemi bekliyoruz." dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin de, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı buğdayın beklenenden hızlı geliştiğini belirtti.

Buğdayın normal gelişiminin önünde ilerlediğini vurgulayan Ergin, "Bu yıl kış mevsiminde sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle buğdaylar beklenenden daha hızlı gelişmiştir. Buğday gelişim aşaması yaklaşık olarak 1 ay ileride seyretmektedir." ifadelerini kullandı.


Kaynak: A.A 3687 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AVM gibi pazar yeri AVM gibi pazar yeri 4.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.