Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
YENİDEN YEŞERECEK - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Meriç
YENİDEN YEŞERECEK 24.3.2021 - 09:37:52
Edirne’nin Meriç ilçesinde 2020’de çıkan yangında zarar gören 930 dönümlük alana 170 bin fidan dikildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp’in projedeki son fidanı dikerek cansuyu verdiği törenle birlikte sahadaki çalışmalar tamamlandı. Canalp, ayrıca Uzunköprü’nün Çalıköy köyünde 200 dönümlük alana gelir getirici ceviz fidanı dikti. Projede 3 bin 330 adet ceviz fidanı dikilirken; fidanlar hane başına 30 adet olmak üzere dağıtıldı.YENİDEN YEŞERECEK

Edirne’nin Meriç ilçesinde 24 Temmuz 2020’de meydana gelen yangında zarar gören ormanlık alan yeniden ağaçlandırıldı. Edirne Valiliği, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü Meriç Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahası içinde bulunan 930 dönümlük alana 170 bin adet fidan dikti.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla gerçekleştirilen törende 2020 yılı Aralık ayı içinde alt ve üst toprak işlemesi işi ile başlatılan çalışmalar tamamlandı. Ocak ve Şubat aylarında 150 bin kızılçam ve 20 bin selvi fidanının dikildiği sahaya son fidanı da Vali Canalp dikti. Fidanını diktikten sonra cansuyu da vermeyi ihmal etmeyen Canalp, yangından etkilenen alandaki çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“3,5 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Vali Canalp, 2020’de rüzgârın da etkisiyle yayılan yangının bölgede ağaçlara zarar verdiğini söylerken; yangından etkilenen bin 200 dönümlük alanda bazı ağaçların kendiliğinden yeniden yeşerdiğine dikkat çekti. Canalp, ağaçların yeşermediği bölümlerde Edirne Orman İşletme Müdürlüğü tarafından güzel bir çalışma gerçekleştirildiğini söylerken; “Bu alanların tamamını yeniden ağaçlandırıyoruz. Türkiye’mizde orman sınırlarımızı sürekli genişletiyoruz. Edirne’mizde her yıl milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz. Geçen yıl yine 3,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Hava şu anda ne kadar soğuk olsa da yağmurla toprak son derece uygun koşullara geldi. Belli bir doygunluğa da ulaştı. Şu anda ekilen fidanların tutacağını değerlendiriyoruz. Yanan ormanlarımız varsa tekrar yeşertmeye, tekrar fidan dikmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HANE BAŞINA 30 FİDAN DAĞITILDI

Vali Canalp, ayrıca ‘5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi’ kapsamında da Uzunköprü’nün Çalıköy köyünde düzenlenen fidan dikme törenine katıldılar. Canalp, törende 200 dönümlük gelir getirici ceviz ağaçlandırma sahasına ceviz fidanı dikti. Orman teşkilatı tarafından orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin arttırılması amaçlanan projede ceviz, badem, diğer gelir getirici türler gibi fidanlar dikilerek köylerde gelir getirici ormanlar oluşturuluyor. Proje alanına 3 bin 330 adet ceviz fidanı dikilirken; fidanlar Çalıköy’deki 110 haneye, hane başına 30 adet olmak üzere dağıtıldı.

GELİR GETİRİCİ ÇALIŞMALAR AÇIKLANDI

Proje kapsamında Edirne’de 2019 yılı sonuna kadar 96 adet köyde 563 bin 320 adet gelir getirici fidan dikildiği açıklanırken; 2020’de de Uzunköprü’nün Süleymaniye ve Çalıköy köyleri, Edirne merkeze bağlı Hasanağa köyü ile Lalapaşa’nın Büyünlü köyünde toplam 706 dekarlık sahada gelir getirici ceviz ağaçlandırması yapıldı. Meriç’in Küpdere köyü ile Lalapaşa’nın Büyünlü köyünde ise 146 dekarlık sahada tıbbi aromatik bitki ormanı oluşturuldu. Projede ayrıca Uzunköprü’nün Hamidiye köyü ve Lalapaşa’nın Büyünlü köyünde 90 dekarlık sahada trüf ormanı oluşturuldu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 676 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.