Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gümrük Limanı’nda şok iddia - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Gümrük Limanı’nda şok iddia 5.3.2021 - 10:29:08
Edirne İl Genel Meclisi Enez Üyesi Şenol Kılıç, Edirne Valiliği’nin duyurduğu Enez Gümrük Limanı projesinde Enez ilçesine yükleme boşaltma limanı yapılacağını iddia etti. Kılıç, 135 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde, 8 metre derinliğinde yapılacak iskeleye dikkat çekerken; “Enezliler olarak Saros Körfezi’ne yeni bir yükleme boşaltma limanını istemiyoruz” dedi.Gümrük Limanı’nda şok iddia

Edirne İl Genel Meclisi Enez Üyesi Şenol Kılıç, geçtiğimiz günlerde Edirne Valiliği’nin düzenlediği tanıtım programıyla duyurulan Enez Gümrük Limanı ile ilgili şok bir iddiada bulundu. İl Genel Meclisi’nin dün düzenlenen toplantısında gündem dışı söz alan Kılıç, Enez Gümrük Limanı’nın yükleme boşaltma limanı olarak kullanılmak istendiğini söyledi. Kılıç, konuşmasında ayrıca Enez Gümrük Limanı’ndan siyasi rant elde edilmeye çalışıldığını belirtirken; tanıtım programına Edirne’nin 3 milletvekili arasında yalnızca Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Milletvekili Fatma Aksal’ın davet edildiğini söyledi. Enez Gümrük Limanı tanıtımının da iyi yapılamadığını söyleyen Kılıç, Enezlilerin yalnızca yat limanı istediğini, yükleme boşaltma limanına karşı olduğunu açıkladı.

“ENEZ’DE GÜMRÜK VARDI”

                Enez ilçesinde 1980’li yıllarda gümrük kapısı ve müdürlüğünün bulunduğunu söyleyen Kılıç; “1986 yılında kapatıldı. Kapandıktan sonra orada liman yapıldı. 1980’li yıllarda limanın yapımı başlatılmıştı ve 1993 yılında Süleyman Demirel ve Erdal İnönü limanı açmışlardı. Açılışı yapıldıktan sonra eksikler çok fazlaydı, balıkçı barınağı olarak yapılmıştı. Çünkü sınır ilçesi olduğu için mevzuat liman yapımına da çok fazla müsaade etmiyordu” ifadelerini kullandı.

“YÜKLEME BOŞALTMA LİMANI İSTEMİYORUZ”

                Kılıç, 1994 yılından günümüze kadar Enez Belediye Başkanlığı’na aday olan tüm isimlerin seçim beyannamelerinde Enez Gümrük Limanı projesi ile yat limanı olarak kullanılması projesinin bulunduğunu belirtirken; “Tanıtımı yapılan liman için 135 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde, 8 metre derinliğinde bir iskele yapılacağı söyleniyor. Bu bilgiden sonra Enez’e acaba yükleme boşaltma limanı mı düşünüyorlar? Biz bunu istemiyoruz. Enezliler olarak Saros Körfezi’ne yeni bir yükleme boşaltma limanını istemiyoruz. Enez’e de yat limanı istenirken bu şekilde bir şey yapılacaksa, Enez olarak istemiyoruz. Ama yat limanı çalışmasıysa sonuna kadar destekçisiyiz” dedi.

“MİMARI VALİMİZ EKREM CANALP’TİR”

                Enez Gümrük Limanı projesi tanıtımının da doğru yapılmadığını savunan Kılıç; “Bu süreçte birtakım haksızlıklar da oldu Tanıtımının yapılmamasının nedeni de siyasi baskıdır. Bu iş 1994 yılından beri isteniyor. Ama asıl girişimi yapan bundan 6 yıl önce Yunanistan’ın Evros Valiliği’dir. O günkü dönem Belediye Başkanımız Abdullah Bostancı işin ilerlemesinde tıkanmış. Ama bu işin mimarı Sayın Valimiz Ekrem Canalp’tir. Kimse bu işten siyasi rant devşirmeye kalkmasın. Dönemin Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer ile Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç’i bütün Ege kıyılarında neler yapıldığını öğrenmeleri için görevlendirmişti. Bu konuda rapor istemiştir. Ayrıca Enez Kaymakamlığı’na da bakan İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör’ü, belediye başkanı ile birlikte Ankara’ya göndermiştir. İşi o derece yakından takip etmiştir. Şimdiki Enez Kaymakamımız Şükrü Alperen Göktaş’ı da belediye başkanımız ile beraber 2 kez Ankara’ya göndermiştir. Bu işin takipçisi olmuştur” sözlerine yer verdi.

“GAYTANCIOĞLU VE ÇAKIRLAR DAVET EDİLMEDİ”

                Kılıç, Enez Gümrük Limanı’nın tanıtımına birçok ismin davet edilmediğini de açıklarken; “Geldiğimiz noktada sorunlar aşıldıktan sonra birtakım üzücü şeyler oldu. O yüzden tanıtımı yapılamadı. Bu işten siyasi rant devşirmeye çalışılmıştır. Bundan sonrasında da duyurusu yapılamadı. Siyasi baskı vardı. Enez’de Edirne için bu kadar önemli bir şey yapılıyorsa duyurusu böyle mi olur? Milletvekilleri nerede? Sadece Sayın Aksal mı Edirne’nin milletvekili? Okan Gaytancıoğlu neden çağrılmamıştır? İYİ Parti Milletvekilimiz Orhan Çakırlar neden çağrılmamıştır? Neden orada Enez Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, daire amirleri, ilçe başkanları yoktur? Siyasiler buradan rant devşirmeye kalkmasınlar. Bu işin mimarı sonuna kadar teşekkür ettiğimiz Edirne Valisi Sayın Ekrem Canalp’tir” dedi.

“EMEK HIRSIZLIĞI OLMAYACAK”

                Enez Gümrük Limanı’nın en kısa sürede açılmasını isteyen Kılıç; “Bunun tamamlayıcısı da Enez-Keşan yolu olacaktır. O zaman Enez’e gidiş-geliş de kolaylaşacaktır. Limandan da daha iyi faydalanılacaktır. Enezli bir vatandaş olarak ilçemize çakılacak olan her çivi için teşekkür etmek boynumun borcudur. Ama yiğidi öldür, hakkını ver. Emek hırsızlığı olmayacak” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 968 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.