Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dosyası Süloğlu, haritası Uzunköprü: - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dosyası Süloğlu, haritası Uzunköprü: 5.3.2021 - 10:07:31
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne Valiliği’nin yeni bir kömür ocağı projesi için ÇED süreci başlattığını duyurdu. Kömür ocağının proje tanıtım dosyasında Süloğlu ilçesinde planlandığı belirtilirken; Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün GIS sisteminden sorgulandığında Uzunköprü ilçesinin Yeniköy sınırları içerisinde yer alması dikkat çekti.Dosyası Süloğlu, haritası Uzunköprü:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Edirne’de yeni bir kömür ocağı projesi hakkında duyuru yaptı. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan duyuruda, Yeniköy sınırları içinde 343,91 hektarlık sahanın, 149,58 hektarlık kısmında açık işletme yöntemiyle 20,000 ton/yıl kapasite ile kömür ocağı işletmeciliği yapılacağına yer verilirken; proje tanıtım dosyasındaki alanın Uzunköprü ilçesinde olmasına rağmen Süloğlu ilçesinde yazılması dikkat çekti.

Edirne Valiliği tarafından ÇED süreci başlatılan proje alanının Edirne’nin 35 kilometre güneydoğusunda, Süloğlu’nun ise 46 kilometre güneyinde yer aldığı belirtilirken; Uzunköprü ilçesine bağlı Yeniköy’e ise bin 200 metre yakınlıkta bulunuyor. 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nda proje alanının büyük kısmının tarım arazisi sınırlarında, bir kısmının orman alanları sınırlarında, bir kısmının ise yeraltı suları besleme alanı içerisinde kaldığı açıklandı. Proje alanının 100 metre güneybatısında Mandıra Deresi ve 100 metre güneyinde Değirmenci Göleti, proje alanı içerisinde Dobralı Deresi yer alıyor. 149,58 hektarlık proje alanının yaklaşık 1,36 hektarlık kısmı mera arazisi vasfı taşıyor.

5 KİLOMETRE UZAKLIĞA TAŞINACAK

                Ruhsat alanı tek poligondan oluşacak projenin talep edilen ÇED alanı içerisinde bitkisel toprak depolama alanı ve pasa alanı bulunduğu belirtilirken; çıkarılan malzemenin proje alanı içerisinde stoklanmayacağı ve ruhsat sahibine ait proje alanına 5 kilometre mesafede yer alan kırma-eleme-boyutlandırma-paketleme tesisine nakledileceği açıklandı. Açık işletme sahasından tesise iletilen kömürün; kırma, eleme, boyutlandırmasının yapılmasının ardında paketlenmeye hazır hale getirilerek satışa sunulacağı ifade edildi.

GİS SİSTEMİNDE UZUNKÖPRܒDE

                Yıllık 20 bin ton kömür çıkarılacak ve buna bağlı olarak da yıllık ortalama 200 bin ton toprak (hafriyat) oluşturacak proje ömrü ise 101 yıl olarak açıklandı. Projenin, Bakanlık tarafından duyurulan tanıtım dosyasında ise proje alanının Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün GIS sisteminden sorgulandığında Uzunköprü ilçesinin Yeniköy sınırları içerisinde yer alması dikkat çekti.

3 ENDEMİK BİTKİ VAR

                Proje alanında 3 adet endemik bitki türünün tespit edildiği açıklanırken; sahanın omurgalı hayvanların ‘Amphibia’, ‘Reptilia’, ‘Aves’ ve ‘Mammalia’ sınıflarına ait çok sayıda tür için doğal bir yaşam alanı oluşturduğu belirtildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 5001 Kişi tarafından okundu.
 
 
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu 28.10.2021
Cumhuriyet Bayramı, çelenk sunma töreni yapıldı Cumhuriyet Bayramı, çelenk sunma töreni yapıldı 28.10.2021
Ülkü Ocakları’ndan Cumhuriyet Bayramı mesajı Ülkü Ocakları’ndan Cumhuriyet Bayramı mesajı 28.10.2021
“Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı “Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı 28.10.2021
Özel öğrenciler, sanatsal çalışmalarıyla örnek oldular Özel öğrenciler, sanatsal çalışmalarıyla örnek oldular 28.10.2021
PARK HALİNDEYKEN YANAN KAMYONET KULLANILAMAZ HALE GELDİ PARK HALİNDEYKEN YANAN KAMYONET KULLANILAMAZ HALE GELDİ 28.10.2021
Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli açıldı Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli açıldı 28.10.2021
"Dizilerden etkilenip soyadlarını değiştirmek istiyorlar" 28.10.2021
62 pet şişede sahte içki ele geçirildi 62 pet şişede sahte içki ele geçirildi 28.10.2021
Tunca Nehri'ne atılan çöpler kirliliğe neden oluyor Tunca Nehri'ne atılan çöpler kirliliğe neden oluyor 28.10.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 408 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.