Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bentonit ocağı ÇED raporu açıklandı: Baraja nazır ocak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bentonit ocağı ÇED raporu açıklandı: Baraja nazır ocak 3.3.2021 - 09:21:56
Lalapaşa’nın Çömlekakpınar ve Yünlüce köyleri sınırları içerisinde planlanan bentonit ocağı alan ve kapasite artışı projesinin ÇED raporu açıklandı. Raporda, proje alanı içerisindeki mera, tarım arazileri ve su kuyuları dikkat çekerken; ÇED2 alanının yaklaşık 500 metre kuzeyinden geçen Çoban Deresi üzerinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından planlanan Çömlekköy Barajı projesi bulunuyor.Bentonit ocağı ÇED raporu açıklandı: Baraja nazır ocak

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekakpınar ve Yünlüce köyleri sınırları içerisinde özel bir maden şirketi tarafından planlanan bentonit ocağı alan ve kapasite artışı projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Müdürlüğü internet sitesiden yapılan duyuruda projenin ÇED raporunun bakanlığa sunulduğu belirtilirken; İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının 30 Mart Salı günü düzenleneceği açıklandı.

İki ayrı ÇED alanından oluşan proje kapsamında 7,73 hektarlık maden alanının 225,12 hektara yükseltilmesi planlanıyor. Proje alanı, Çömlekakpınar köyüne 270 metre, Yünlüce köyüne ise 310 metre, Çömlek köyüne de 750 metre yakınlıkta yer alıyor. Projenin 1 kilometrelik etki alanı içerisinde ise Yünlüce ve Çömlekakpınar köylerine ait yerleşimlerin yanı sıra ÇED2 alanı civarında da bir adet su kuyusu bulunuyor. ÇED izni talep edilen 255,12 hektarlık alan, 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Çevre Düzeni Planı üzerinde tarım alanı olmasıyla dikkat çekiyor. Proje alanında ayrıca köy merasının bir bölümü de bulunuyor. Kullanılacak 105, 15 hektarlık alanların içerisindeki mera alanlarının 33,07 hektar büyüklüğünde olduğu belirtildi.

1 VE 2’NCİ ÖNCELİKLİ KORUNACAK ALAN

1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda ÇED1 alanı, Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli Korunacak Alan ve Tarımsal Açıdan İkinci Öncelikli Korunacak Alan, ÇED2 alanı ise Tarımsal Niteliği İkinci Öncelikli Alan ve Mera Alanında yer aldığı açıklandı. Proje kapsamında maden üretim kapasitesi ise 47.070 ton/yıl’dan 528.000 ton/yıl’a çıkarılacak.

2 AYRI ALAN OLUŞTURULACAK

Mevcut ÇED izni bulunan maden ocağına yapılan faaliyete ilave olarak ruhsat alanı içinde ayrı bir poligon olarak 2’nci ÇED alanı talep edilirken; bu alan içerisinde de ocak alanı, cevher stok alanı, pasa döküm sahası, bitkisel toprak döküm sahası ve kamp alanı oluşturulacak. 2 poligon halinde üretim yapılacak maden ocağında, ÇED1 alanı içerisindeki Ocak1 alanı 69,13 hektar, ÇED2 alanı içerisindeki Ocak2 alanı ise 7,30 hektar olacak.

ÇÖMLEKKÖY BARAJI’NA KOMŞU OLACAK

Proje alanının 7,35 kilometre güneybatısında Edirne Eğrübük Havzası Nitelikli Doğal Koruma Alanı’nın yer aldığı açıklanan ÇED raporunda, projenin doğal koruma alanına etkisi bulunmadığı iddia edildi. Projenin ÇED raporunda ayrıca ÇED2 alanının yaklaşık 500 metre kuzeyinden Çoban Deresi geçtiği, Çoban Deresi üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılması planlanan ve Çömlekköy Barajı olarak adlandırılan baraj projesinin mevcut olduğu açıklandı.

4 ADET SU KUYUSU VAR

Projenin ÇED raporunda ruhsat alanı içerisindeki içme suyu kuyular da dikkat çekiyor. ÇED2 alanı içerisinde Yünlüce 1, Yünlüce 2 ve Lalapaşa Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin içme suyu kuyuları yer alırken; ruhsat alanı içinde de Yünlüce 3 ve Çömlekakpınar içme suyu kuyuları bulunuyor. Üretilen bentonit cevherinin taşınması için kullanılacak yol ise ÇED sahasının kuzeydoğusundan Lalapaşa -Hanlıyenice yolu üzerinden D535 yoluna bağlanacak ve Lalapaşa’dan Edirne’ye, daha sonra da Edirne’den Balıkesir’e ulaşacak.

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI YAPILMIŞTI

Projenin ÇED halkın katılımı toplantısı, 25 Haziran 2020 tarihinde düzenlenmiş, şirket yetkilileri de toplantıda tarım arazisi bulunan köylüler ile kira sözleşmesi yapmayı planladıklarını açıklamışlardı. İşletme ayrıca köy merasının kullanımı için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden izin alması gerekiyor.

“DEDEMDEN KALAN TARLAYI NEDEN VEREYİM?

Halkın katılımı toplantısına katılan Çömlekakpınar köyü sakini Yaşar Bulur ise şirket yetkililerinin tarla sahiplerine yıllık 200 dolar kira bedeli önerdiğini iddia etmiş ve tepki göstermişti. Bulur, önerilen 200 dolarlık kira bedelini tarım üretiminden kazandığını belirtirken; “Onların verdiği parayı zaten tarlamdan çıkarıyorum. Babamdan, dedemden kalan tarlayı neden vereyim? 19 dönümlük bir tarlam var. Şu anda proje alanında almak istedikleri 255 dönüm tarla var” ifadelerini kullanmıştı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1285 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.