Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saros’da deniz çayırları taşınıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saros’da deniz çayırları taşınıyor 2.3.2021 - 09:56:54
Saros Körfezine Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ tarafından yapılan Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi Gemi İskelesi Projesi’nde, proje alanında bulunan deniz çayırlarının taşıma işlemi gerçekleştirildiği bildirildi.Saros’da deniz çayırları taşınıyor

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ), Saros Körfezi'ndeki Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) Gemi İskelesi Projesi kapsamında, çevreye duyarlı bir çalışma yürüttüğü belirtilerek, "Proje alanında bulunan deniz çayırlarının taşınması ülkemizde ilk olarak BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmekte, inşaat faaliyetleri öncesinde belirlenen uygun bölgeye nakledilmektedir" açıklamasında bulunuldu.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada Saros Körfezi’nde gerçekleştirilecek FSRU Gemi İskelesi Projesi ile hem doğal gaz iletim sistemine hem de proje kapsamında bölgede gerçekleştirilmeye başlanan ağaç dikimi ile çevreye büyük bir katkı sağlanması hedeflendiği belirtildi. Yapılan açıklamada, proje kapsamında ağaç varlıklarının yanı sıra deniz canlıları için de azami derecede önem gösterildiği belirtilirken, “Planlanan projenin, deniz ve kıyı ekosistemi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla uzman hidrobiyologlardan görüş alınarak süreç yürütülmüştür. Uzmanlar tarafından yapılan saha çalışmasında tespit edilen canlı türlerinde uluslararası sözleşme koşullarına göre tehdit altında ya da tehlike altında olduğu bildirilen hiçbir tür bulunmamaktadır. Proje alanında bulunan deniz çayırlarının (Posidonia oceanica ve Cymodocea nodosa) taşınması, ülkemizde ilk olarak BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmekte, inşaat faaliyetleri öncesinde belirlenen uygun bölgeye nakledilmektedir. Taşıma çalışmalarına deniz biyologları ve hidrobiyologlar koordinasyonunda Aralık ayında başlanmış ve bugüne kadar yaklaşık 6 bin metrekare deniz çayırı taşınmıştır. Ayrıca bu özel proje Türkiye’de akademik çalışmalara da konu olmaktadır” denildi.

“DENİZ EKOSİSTEMİ MERCEK ALTINDA”

Yapım sürecinde gerçekleştirilmesi devam eden faaliyetlerin deniz ekosistemine olası etkileri hidrobiyologlar tarafından izlendiği ifade edilerek, bu konuda şu değerlendirmelere yer verildi; “Üçer aylık periyotlar halinde (mevsimlik izleme) ilgili ihtisas kuruluşlarına raporlama yapılacak. Projenin işletme aşamasına geçildiğinde, izleme çalışmaları ilk yıl için 6 aylık, devamında ilkbahar mevsiminde yıllık periyotlar şeklinde uygulanacak ve raporlanacaktır. İzleme çalışmaları, hidrobiyolog ve deniz biyologları koordinasyonunda yürütülecek ve 3 yıl boyunca devam edecektir. Böylelikle deniz ekosistemi hem inşaat hem de işletme dönemlerinde kontrol altında tutulacaktır. Proje kapsamında gerçekleştirilen dip taraması sonuçlarına göre, bütün süreç titizlikle yürütülmektedir. Proje alanı içerisinde ve etki alanında deniz canlılarıyla birlikte bütün canlıların korunmasına özen gösterilmekte, sürdürülebilirliğe aykırı bütün etkiler önlenmektedir. Deniz çayırlarının inşai faaliyet öncesinde, proje lokasyonunda uygun bölgeye nakledilmesiyle, çeşitliliği yüksek bir ekolojik habitat, biyolojik yaşam bakımından zenginleşme oluşması beklenmektedir.”

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Öte yandan BOTAŞ, Saros FSRU Projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde proje güzergâhında bulunan; Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Saros Şefliği, Çamköy Şefliği, Koru Dağı Şefliği sorumluluk sınırları içerisine, 100 bin orman fidanının dikilmesi çalışmalarına başlamış ve ilk fidanlar toprakla buluşturulmuştu. Ocak ayında başlayan ağaç dikim çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 85 bin ağaç dikildi ve Mart ayının ilk haftasında 100 bin ağaç dikimi tamamlanmış olacak. Yine bu bölgede bulunan, projeden etkilenen her bir ağaç için de ayrıca 10 katı miktarda ağaç dikeceği ifade edildi. 

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 760 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.