Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
OLDU BİTTİYE TEPKİ - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
OLDU BİTTİYE TEPKİ 2.3.2021 - 09:28:31
Edirne İl Genel Meclisi, ek ödenek olarak ayırdığı 3 milyon 950 bin TL’nin İl Encümeni kararıyla farklı işlerde kullanılması için aktarılmasına tepki gösterdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, kararın meclise sunulmadan verilmesini eleştirirken; 3 partinin de grup başkanvekilleri konu hakkında söz alarak tepkilerini dile getirdiler.OLDU BİTTİYE TEPKİ

Edirne İl Genel Meclisi’nin Mart ayı toplantıları başladı. Meclis’in dün düzenlenen ilk toplantısında gündem dışı konuşulan il encümeninde alınan bir karar tartışma yarattı. İl Genel Meclisi’nin İl Encümen Üyesi Kutay Özköse tarafından gündem dışı sunulan ek ödeneklerin aktarımı hakkındaki karar, Meclis’ten tepki çekti.

İl Encümen Üyesi Kutay Özköse tarafından yapılan sunumda; 10 Şubat 2021’de düzenlenen İl Encümen toplantısında İl Genel Meclisi’nin ek ödenek olarak ayırdığı 3 milyon 950 bin TL’nin farklı işlerde kullanılması amacıyla aktarıldığı açıklandı. Özköse’nin sunumunun ardından Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Erdoğan Gümülcineli ve İYİ Parti İl Genel Meclisi Enez Üyesi Tuncay Taşkın, karara tepki gösterdiler.

“3 ÜYE ŞERH KOYDUK”

Özköse, 10 Şubat Çarşamba günü düzenlenen toplantıda İl Genel Meclisi tarafından görev verilen il encümen üyelerinin, karara şerh koyduğunu açıklarken; “10 Şubat 2021 tarihinde il encümenimize gelen İl Özel İdaresi 2021 yılı mali bütçesinde yer alan ve yıl içerisinde yapılmasına zorunluluk getirilen giderler için mali hizmetler müdürlüğü yedek ödenek harcama kaleminden plan ve proje müdürlüğü kamu hizmet binaları bakım ve onarım giderleri, Edirne Menzilahir Mahallesi halı saha ve soyunma odaları yapım işi, Fevzipaşa İlkokulu ek binaları sosyal yaşam merkezi tamirat işi, Karaağaç bölgesinde Yeşeren Umutlar Projesi kapsamında bina onarımı ve bahçe düzenleme işi, Edirne il ve ilçe nüfus müdürlükleri yeni konsepte uygun ürünlerin alım işi için 3 milyon 950 bin TL ödenek aktarılmasıyla ilgili bir gündem maddesi oluştu. Bu gündem maddesi karşısında Önder Cin, Halil Akdağ ve Kutay Özköse olarak söz konusu ödenek aktarılması gereken işler yatırım harcamaları sınıfına dahil olduğundan ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre karar merciinin İl Genel Meclisi olduğundan, “Konuların, yatırım kararı alındıktan sonra İl Encümeni’ne getirilmesi tarafımızca uygun görülmüştür” şeklinde bir şerhimiz olmuştur. İdarenin toplam 6 encümen üyesi var. Eşitlik halinde başkan oyu 2 oy sayılıyor. Karar, encümen üyelerimiz tarafından kabul edilmiştir. Meclisimiz tarafından görev verilen encümen üyelerimiz tarafından da şerh ile reddedilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BİZ BÖYLE KARARLAR ALDIK MI?”

Özköse’nin açıklamalarının ardından konuşan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, toplantı gündeminin ilk maddesi olarak görüşülen karara dikkat çekerken; “Edirne İl Özel İdaresi 2021 mali yılı bütçesinde yer alan ve yılı içerisinde yapılması zorunluluk gerektiren giderler için mali hizmetler müdürlüğü yedek ödenek harcama kaleminden aktarma yapıyorlar. Hepimiz 2020 yılı Kasım ayında bir ay boyunca Meclis’te kaldık, bütçenin tüm harcamalarını fasıl fasıl tartıştık ve Meclis olarak oy birliğiyle kabul ettik. Bütün bu giderleri yaptıktan sonra daha yatırım programının uygulanacak bir alanı yok. Hemen arkasından Edirne Menzilahir Mahallesi halı saha ve soyunma odaları yapım işi, Fevzipaşa İlkokulu ek binaları sosyal yaşam merkezi tamirat işi, Karaağaç bölgesinde Yeşeren Umutlar Projesi kapsamında bina onarımı ve bahçe düzenleme işi, Edirne il ve ilçe nüfus müdürlükleri yeni konsepte uygun ürünlerin alım işi gelmiş. Biz böyle kararlar aldık mı? 3 milyon 950 bin TL ödenek aktarılması işlemi yapılıyor” dedi.

“PARANIN TAMAMI GİTMİŞ”

Geçmiş, İl Genel Meclisi’nin 2021 için 4 milyon 250 bin TL ek ödenek ayırdığını hatırlatırken; “Niçin ayırdık? Yolda, asfaltta, okulların onarım işlerinde yaptığımız iş yarım kalmaması için ayırdık. İşler durmasın, ödenek olarak aktarırız dedik. Ama paranın tamamı gitmiş. Vatandaşlara taahhüt ettiğimiz işleri para yetmiyorsa ne ile yapacağız? Bu kararlardaki işler bizim görevlerimiz değil, tahsisli ödenek görevleridir. Bu Meclis’in de kendine göre bir saygınlığı olması lazım. Almış olduğumuz kararlara saygı gösterilmesini bekleriz. O günkü encümen 6 kişiyle toplanıyor. Toplanan encümende 3 il genel meclisi üyesi, 3 de valimizin atadığı kamu kurumu müdürleri var. Müdürün bir tanesi izinli. Hemen ardından insan kaynakları müdürünü sırf imzada çoğunluğu sağlasınlar diye getiriyorlar. Biz hangi gün yatırımlara hayır dedik? Her türlü konuda kararlara imza attık. Ama bu yapılan Meclis’e saygısızlıktır. Usulsüz bir aktarımdır. Şu anda yedek ödenekte para kalmadı. Biz yıl içerisinde ne yapacağız?” sözlerine yer verdi.

“KEŞKE MECLİS’TE GÖRÜŞÜLSEYDİ”

Geçmiş’in konuşmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut da aktarımdan yeni haberdar olduğunu açıklarken; “2021 yılının Mart ayına girmeden bu para bahse konu kalemlere tahsis yapılmış. Yıl uzun, bu süreçte geçmiş yıllardaki gibi ihtiyaçlarımız olacaktır. O zaman da bir çıkış yolu mutlaka bulunacaktır ama keşke bu konu bizim de tartışma konumuz olsaydı, bizimle paylaşılsaydı. Bugüne kadar hayır dediğimiz tek konu çıkmadı. Aktarımlarla ilgili bilgimiz olmadığı için de fazla bir şey söyleme durumumuz yok. 2021 mali yılı bütçesinde yer alan bu kısım şimdi bitti. Ama ek ödenek gelebilir. Hükümetten bu konuda kaynak aktarımı talebinde bulunulabilir. Sıkıntı yaşamayız ama keşke bu konular da gündeme alınıp görüşülseydi” dedi.

“BAKANLIK BÜTÇE AYIRMALIYDI”

CHP Grup Başkanvekili Erdoğan Gümülcineli ise konuyla ilgili bakanlığın bütçe ayırması gerektiğini belirtirken; “Biz bütçemizden ödenek ayırmamıza rağmen onlar gerçekleşmesi ancak burada nüfus müdürlüklerine yeni konsepte göre düzenlenmenmesiyle ilgili bütçemizden para aktarıyoruz. İlgili bakanlığın bununla ilgili bütçe ayırmış olması lazım. 4 milyon gibi bir rakam, gerçekten büyük bir rakamdır. Bölgemizde altyapı konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bu tür paraları bir an önce altyapımızın iyileştirilmesi ve kayıp kaçağın için öncelikle kullanılmalıydı” ifadelerine yer verdi.

“NEDEN SEÇİLDİK?”

İYİ Parti İl Genel Meclisi Enez Üyesi Tuncay Taşkın da konuyla ilgili Edirne Valisi Ekrem Canalp ile görüşülmesi gerektiğini belirtirken; “27 yılık devlet memurluğu hayatımda böyle bir şey görmedim. Yasa neler yapabileceğimizi söylüyor. Buraya gelip tartışıyoruz ama bu karara olağanüstü durum diyecekler. Ben ne için seçildiğimi anlamış değilim. Biz buraya gelip devletin parasını niye boşuna alıyoruz?” dedi.

“HAR VURUP HARMAN SAVRULUYOR”

İl Genel Meclisi’nden tepki çeken konuyla ilgili ayrıca CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, İl Encümeni’nde alınan karara tepki gösterirken; “Özel İdare'deki para bazen o kadar har vurup harman savruluyor ki. Bazen kredi çekiyoruz, bunu kapatmak için bazen ek ödenekleri bitiriyoruz. Yatırım programları il genel meclisi gündemine alınarak yapılması gereken programlar. Bunlar planlanıp il genel meclisi kararı alınır. Tayakadın’da bir su işi yaptınız, ödenek yetmedi buradan ödenek aktarırsınız. Tahminen 4 buçuk milyon liralık ek ödeneğiniz var. Bunun 3 milyon 950 bin lirasını buraya aktarırsanız yarın öbür gün kırsalda para yetmediği zaman bu sefer kredi kullanılacak. Geçen yıl Özel İdare'ye 85 milyon lira kredi kullanma yetkisi verdik. O zaman faizlerde çok cazipti. İlk etapta 10 milyon, ikinci etapta 15 milyon ve toplamda yaklaşık 25 milyon TL, 0,60 oranında faizle kullanıldı. Geçtiğimiz Aralık ayında yıl bitmeden 13 milyon lira daha para çekildi. Kaç faizle çekildi veya niye bugüne kadar bekletildi? Madem ihtiyaç var, biz zaten yetkiyi vermişiz. Faizler uygun şartlarda iken neden çekilmedi? CHP Grup Başkanı olarak Edirne Valisinden İl Genel Sekreterine kadar bizlere karşı samimi olmalarını bekliyoruz. Yoksa biz CHP olarak bölgede yapılacak işlere karşı değiliz. Fakat aklımızda soru işaretleri var. Biz sordukça birileri rahatsız oluyor ama sormaya devam edeceğiz. Ben bunu sormayacaksam bu koltukta ne işim var?” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1167 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.