Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı 1.3.2021 - 10:40:02
Eğitim-İş Edirne Şubesi, 2016 yılında yıkılan Edirne Öğretmenevinin yeniden yapılmasını talep etti. Şube Mali Sekreteri Murat Akçay tarafından yapılan açıklamada, Edirne Öğretmenevinin 2017-2018 yatırım programına alınacağı sözü verilmesine rağmen yapılmadığına dikkat çekilirken; Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Edirne’deki kamu kurumları, milletvekilleri ve eğitim sendikalarına çağrı yapıldı.Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Edirne Şubesi, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016 yılında yıkılan Edirne Öğretmenevi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar ve yönetim kurulu üyelerini katıldığı açıklamayı, Şube Mali Sekreteri Murat Akçay okudu.

Akçay, Edirne Öğretmenevinin yapım sürecinin bilmeceye dönüştüğünü belirtken; “Edirne Öğretmenevi, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016 yılında yıkılmıştır. Yıkıldıktan sonra 2016 yılında zamanın İl Milli Eğitim Müdürü konuyla ilgili bir açıklama yapmış; “İlerleyen günlerde yıkımı gerçekleştirilecek Merkez Öğretmenevi binasının mevcut yerine veya şehrimizin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması planlanarak, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmalar başlatılacak” ifadelerini kullanmış, fakat bu sözler unutulmuştur” dedi.

“EDİRNE KAMUOYUNA AÇIKLANMALI”

Eğitim-İş Edirne Şubesi’nin 2017 yılında Edirne Öğretmenevi konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yaparak durumunu sorduğunu hatırlatan Akçay; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dilekçemize verdiği cevapta 2017-2018 yatırım programına alınacağı belirtilmiştir. Fakat yıllar geçmiş Edirne Öğretmenevi’nin neden bir türlü yatırım programına alınamadığı anlaşılamamıştır. Devlet kurumlarında kişiler gelip geçicidir fakat iş ve işlemler devlet kurumlarına yakışır ciddiyette sürer, tamamlanır. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Edirne Öğretmenevi konusunu Edirne Milletvekillerimiz aracılığıyla TBMM gündemine de taşıdık, Milli Eğitim Bakanına soru önergesi verilerek sorunun bir an önce çözülmesi için mücadele ettik. Bütün bu sorunların nereden kaynaklandığı ve yılan hikâyesine dönen bu düğümün neden çözülemediğini başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar tarafından Edirne kamuoyuna bir an önce açıklanması gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

“EVLERİNDE GİBİ HİSSETTİKLERİ YERLERDİR”

Akçay, öğretmenevinin önemini vurgularken; “Öğretmenevi deyince eğitim emekçilerinin kendilerini evlerinde gibi hissettikleri yerler akla gelmektedir. Özellikle bir başka şehre gezmek veya iş için gidildiğinde öğretmenlerim ilk aklına gelen yerler öğretmenevleridir. Çünkü hem ekonomik, hem temiz, hem de şehrin merkezinde bir konaklama şansını öğretmenevinde bulabilirsiniz. Öğretmenler kendilerini buralarda rahat ve huzurlu hissederler. Ayrıca il dışından gelen misafirlerimizin konaklaması için yine ilk aklımıza gelen yer öğretmenevidir. Genelde konaklama, lokal ve restoran hizmetleri veren yerler olarak düşünülse de öğretmenevleri berber ve kuaför hizmetlerinin verildiği, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarının da yapılabildiği sosyal tesisler olarak hizmet vermektedir” dedi.

“ŞEHRİMİZE KAZANDIRILMALI”

Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Edirne’deki kamu kurumları ve eğitim sendikalarına seslenen Akçay; “Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak çağrımızı yineliyor ve diyoruz ki; serhat şehrimize, öğretmen camiasının ve halkımızın kullanımına açık, öğretmenlerimize yakışır bir öğretmenevi kazandırmak; öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Edirne Valiliği’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Edirne’de örgütlü bütün eğitim sendikalarının, Edirne milletvekillerinin ve Edirne’ye hizmet etme anlayışıyla yola çıkan sivil toplum kuruluşlarının ortak görevi ve öğretmenlerimize bir borcudur. Şehrimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı bir öğretmenevi için adımlar ilgili kurumlar tarafından ivedilikle atılmalıdır, bu konuda bekleme ve oyalamaya artık tahammül yoktur. Şehrimizin ihtiyaçlara cevap veren modern, öğretmenlerin rahat bir şekilde konaklayacağı, lokalinde zaman geçireceği, restoranında uygun fiyatlara yemek yiyebileceği, halkımızın da sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek donanımlı bir öğretmenevi, şehrimiz ve öğretmenlerimizin sosyal ihtiyaçlarını giderme adına çok büyük bir hizmet olacaktır. Bu isteğimizle Edirne’de eğitim ve öğretime devam eden Turizm Otelcilik Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü öğrencilerine uygulama alanı da kazandırılmış olacaktır” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 325 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.