Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kararlar geçerli mi? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kararlar geçerli mi? 1.3.2021 - 10:27:02
Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 26 Şubat Cuma günü aldığı kararların sosyal medyada yayılması vatandaşlarda karmaşaya neden oldu. Kararlara çok sayıda tepki gelirken; İl Sağlık Müdürlüğü, kararlara itibar edilmemesini savundu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında özellikle mesire alanları ve parklarda gerçekleştirilen emniyet denetimleri ise akla; “O kararlar geçerli mi?” sorusunu getirdi.Kararlar geçerli mi?

Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 26 Şubat Cuma günü saat 16.00’da Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Dr. Gülden Yörüten Toplantı Salonu'nda Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda yeni kararlar aldı. Koronavirüs salgınının toplum saglığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığt ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınan toplantının sonucu açıkladı. Kararlar, bir süre sonra sosyal medyada yayılırken; vatandaşlardan yoğun tepki çekti.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ REDDETTİ

                Tepkiler üzerine yazılı açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, paylaşımlara itibar edilmemesini söylerken; “İlimizde sosyal medya platformlarında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından resmi olarak alınmış bir karar gibi gösterilen bazı paylaşımlar yapıldığı görülmektedir. Kurullarımız tarafından resmi olarak alınan kararlara itibar edilerek bunun dışındaki bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

İŞTE O BELGEDEKİ KARARLAR

                Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı kararlara göre; Edirne ili Merkez ilçede vaka görülen tüm binalardaki tüm dairelerin temaslı olup olmadığına bakılmaksızın 27 Şubat 2021 tarihinden itibaren 10 gün süre ile karantina altına alınmasına ve buna ait iş ve işlemlerin ve gerekli tebligatların İl Emniyet Miidürlüğü’nce yerine getirilmesine, karar verildi. Kararlarda ayrıca Edirne il merkezinde bulunan, halkın yoğun olarak kullandığı 15 Temmuz Şehirler Parkı, Özgür Çocuklar Parkı, Gölet Parkı, Polis Parkı, Tunca ve Meriç nehri kıyılan, Bosnaköy ve Nato Köprüsü bölgesi, Selimiye ve Altunhan Parkı, Tavuk Ormanı ve Kent Ormanının halkın kullanımına 01 Mart 2021 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Özel izin belgesi olmayan araçların belirtilen yerlere girişleri yasaklandı.

AVM OTOPARKLARI KAPATILDI

                Edirne İI merkezinde kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında en yakın mesafedeki market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürüyerek gitmelerine de karar verilirken; özellikle büyük marketlerin otoparklarının kısıtlamanın olduğu gün ve saatlerde araç girişlerine tamamen kapatılması kararlaştırıldı. Edirne genelindeki faaliyet gösteren kamu ya da özel ayırımı olmaksızın tüm Huzurevi, Bakımevi, Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışmanlık Merkezileri, Konuk Evleri ve Edirne Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nün, Kovid-19 pandemisi açısından özellikli birimler kapsamında olduğu belirtilen kararda; Kovid-19 yayılımının engellenmesi için bu kurumlarda çalışan personelin 14 günlük sabit vardiyaya başlamadan 2 gün önce Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı yatılı eğitim kurumlarına alınarak PCR testi yapılmasına, test yapıldıktan sonra 2 gün süre ile yurttan çıkmaksızın test sonucu negatif olan personelin 14 günlük sabit vardiyaya başlamalarına, sabit vardiyaya başladıkları 5’inci gün PCR testinin kaldırılmasına karar verildi. Kararda ayrıca 31 Aralık 2020 tarihine karar durdurulması kararlaştırılan sinema salonu faaliyetlerinin de 1 Nisan 2021 tarihine kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

KUŞ UÇMADI

                İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada kararlara itibar edilmemesi gerektiği vurgulanırken; İl Emniyet Müdürlüğü’nün hafta sonu boyunca kent merkezi ve mesire alanlarında denetimleri arttırması dikkat çekti. Ekipler, hafta sonu sokağa çıkma yasağı boyunca başta Tunca ve Meriç nehir kıyıları olmak üzere kentteki birçok parka kadar denetim gerçekleştirdiler. Sokağa çıkma yasağında piknik yapılmasına ve vatandaşların çocuk parklarında bir araya gelmesine izin vermeyen ekipler, bazı vatandaşlara da sokağa çıkma yasağını ihlalden ceza yazdılar. Denetimlerin belgede bulunan kararlarla uyumlu olması, akıllara; “O kararlar geçerli mi?” sorusunu getirdi.Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 347 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.