Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Enez’de RES’e ÇED yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Enez’de RES’e ÇED yok 23.2.2021 - 10:45:12
Edirne Valiliği, Enez ilçesine bağlı Hasköy mevkiinde planlanan 3 türbinli RES projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan duyurulan projenin tanıtım dosyasına göre; proje alanında tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alanlar yer alıyor. Proje alanı ve çevresinde 217 kuş türü tespit edildiği belirtilen raporda, tehli-kealtında olan kuş türlerinden Gökçe Delice de bulunuyor.Enez’de RES’e ÇED yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Edirne’nin Enez ilçesine bağlı Hasköy mevkiinde planlanan Çandır Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) ile ilgili duyuru yaptı. Genel Müdürlüğe ait internet sitesinin duyurular bölümünden yapılan açıklamada, Çandır RES projesinin tanıtım dosyasının değerlendirildiği ve Edirne Valiliği tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararı verildiği belirtildi.

Proje kapsamında rüzgârdan elektrik enerjisi üretmek amacıyla 2 adet 3,8 MWm/3,3 MWe gücünde ve 1 adet 3,8 MWm/3,4 MWe gücünde rüzgâr türbini olmak üzere toplam 11,4 MWm/10 MWe kurulu gücünde 3 adet türbin kurulacak. 3 adet türbin kurulması planlanan proje alanının bir kısmının orman alanı, bir kısmının ise tarla vasfında olması dikkat çekti. Proje kapsamında kurulacak 3 adet türbinin en yakın yerleşim yeri yaklaşık 270 metre uzaklıktaki Hasköy’e ait bir hane olduğu açıklandı.

BİRİNCİ ÖNCELİKLİ KORUNACAK ALAN

Çandır RES alanı, yürürlükteki Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/25.000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı’nda hâkim fonksiyon olarak kısmen tarım ve kısmen orman ile Edirne İli 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda ise hâkim fonksiyon olarak tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alanlar ve kısmen tarım alanı kullanımında bulunuyor. Edirne ili deprem haritasına göre, proje alanının içerisinde bulunduğu bölge 1’inci ve 2’nci derece deprem kuşağında yer alıyor.

217 KUŞ TÜRÜ VAR

Orman Kanunu uyarınca orman alanı sayılan yerlerin bulunduğu projede, yörede yaşayan toplam 49 kuş türü tespit edildiği belirtildi. Enez’de bulunan Gala Gölü Milli Parkı’nın Flora, Fauna ve Vejetasyonu Raporu’na göre de projenin çevresi ile birlikte ise 217 kuş ürünün varlığı belirlendi. Yörede yaşayan türlerden 44’ünün yerli, 3’ünün yaz ziyaretçisi, 2’sinin ise kış ziyaretçisi olduğu belirtilen proje raporunda, türlerin çoğunluğunun habitatlarıyla birlikte korunması gereken türler listesinde olduğuna yer verildi. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’ne göre bölgede tehlike altında olan türlerden Gökçe Delice (Circus Cyaneus) ve hassas türlerden Üveyik ile Şah Kartal da bulunuyor.

9 AMFİBİ TÜRÜ MUTLAK KORUMA ALTINDA

Bern Sözleşmesi’ne göre mutlak koruma altındaki türlerden olan 9 amfibi türünün de proje sahasında bulunduğu belirtilen tanıtım dosyasında, Avrupa Kırmızı Listesi’nin baz alınarak yapılan değerlendirmeye göre de proje alanı ve ekolojik etki alanlarında kaydedilmiş 25 sürüngen türünden 3 tanesinin ‘Neredeyse Tehdit Altında’, 1 türün ise ‘Hassas-zarar görebilir nadir türler’ kategorisinde bulunduğu açıklandı. Proje alanı ve çevresinde geniş tarım arazilerinin bulunduğu belirtilen tanıtım dosyasında, yapılan saha çalışması ve Gala Gölü Milli Parkı Flora, Fauna ve Vejetasyonu Raporu’na göre de proje alanı çevresinde 491 takson bulunduğu tespit edildi. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 843 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.