Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gaytancıoğlu’ndan ‘Çiftçinin hali’ videosu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Lalapaşa
Gaytancıoğlu’ndan ‘Çiftçinin hali’ videosu 9.2.2021 - 10:02:28
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Ömeroba köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan Mehmet Uzun’u ziyaret etti. Uzun’a çiftçilerin yaşadığı sorunlarla ilgili sorular yönelten Gaytancıoğlu, video görüntüsünü ‘İşte çiftçinin hali’ başlığıyla sosyal medyadan paylaştı. Uzun, çalışırken battığını söylerken; “Asgari ücretle çalışmaya razıyım” dedi.Gaytancıoğlu’ndan ‘Çiftçinin hali’ videosu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Ömeroba köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçi Mehmet Uzun’u ziyaret etti. Gaytancıoğlu, Uzun ile birlikte süt üretimi yaptığı ahıra girerken; süt üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Uzun ile yaşadığı maddi ve manevi sorunları konuşan Gaytancıoğlu, gençlerin köylerde yaşamak istememesinin nedenlerini de hatırlattı.

Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı video görüntüde, gençlerin köyde kalmak ve çiftçi olmak istememesinin nedenlerini sorgularken; çiftçi Mehmet Uzun’a tarım ve hayvancılıkta yaşadığı sorunlarla ilgili sorular yöneltti. “İşte çiftçinin hali” başlığıyla videoyu sosyal medya hesabında paylaşan Gaytancıoğlu, çiftçinin yaşadığı sorunlar nedeniyle hükümete de tepki gösterdi.

“OĞLU ÇİFTÇİLİK YAPMAK İSTEMİYOR”

Çiftçi Mehmet Uzun’un, Tarım Kredi Kooperatifi’ne borçları nedeniyle ineklerini satmak istemesine rağmen müşteri bulamadığını belirten Gaytancıoğlu; “Sütten elde ettiği gelir yem fiyatlarını karşılamıyor, üretici zarar ediyor, borcu sürekli artıyor. Geçtiğimiz yıl 1 çuval süt yem 70 TL idi, şimdi yüzde 90 artışla 130 TL oldu. Markette peynir fiyatları yüzde 50 arttı. Nedense süt fiyatı sadece sadece yüzde 20’lik bir artışla 2 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkarıldı. Ama süte yapılan bu zam, maliyetleri karşılamadığı için çiftçimiz hayvanlarını satmak istiyor. Tüm bunları gören Mehmet Uzun’un oğlu, köyde kalmak istemiyor, çiftçilik yapmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

“NE HALDE ÇALIŞTIĞIMIZI GÖRSÜNLER”

Gaytancıoğlu, hayvancılık yaptığı ahırda Uzun’a soru yöneltirken; “Çiftçimizin ahırındayız. Hayvancılık, süt inekçiliği yapıyor, hayvanlarını bakıyor. Ama hayvanlar mı ona bakıyor, o mu hayvanlara bakıyor? Bize bir anlatsın, para kazanıyor musun bu işten?” diye sordu. Gaytancıoğlu’nun sorusunu yanıtlayan Uzun ise hayvancılıktan para kazanamadığını söylerken; “Nasıl kazanayım vekilim? Hesap ortada. Sütü 2 bin 200 liraya veriyoruz. Süte zam geldi, bizim elimize geçmedi. Marketlerde peynir fiyatları arttı, yemler arttı, onlar zammı duydu. Ama biz 2,5 liraya yem alıyoruz, 15 liraya saman, 700 liraya silaj; bu hayvanlara bakıp hanemizi geçindirmeye, çocuk okutmaya çalışıyoruz. Ben çalışırken batıyorum. Benim içkim, sigaram hiçbir alışkanlığım yok. Çocuklarım da varı bilir, azı bilir. 100 lira verirsem de, 500 lira verirsem de kanaat getirirler. 3 tane çocuk okutuyorum; birini evlendirdim, üniversite okuttum ve 4 yıldır işsiz. Diğer işletmemi de göstereceğim, ne halde çalıştığımızı görsünler” sözlerine yer verdi.

“ASGARİ ÜCRETE RAZIYIM”

Çiftçinin çalışıp para kazanmak istese de hayvan yemine çalıştığını vurgulayan Gaytancıoğlu’na cevap veren Uzun; “Biz sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine, yemcilere, Ziraat Bankası’na ve diğer özel bankalara bedavadan çalışıyoruz. Asgari ücretle çalışmaya razıyım. Bunları devlete bakayım; yemi, silajı getirsin ve bana 3 lira maaş versin, kafam rahat olsun” ifadelerine yer verdi. Gaytancıoğlu da çiftçinin üretmek istediğini söylerken; “Pandemi var, bütün dünya tarımın, gıdanın önemini anladı. Ama maalesef hükümet bunları anlamış değil” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 637 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.