Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çidem’den sulak alan uyarısı: “Marmara Denizi kaybettik” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Çidem’den sulak alan uyarısı: “Marmara Denizi kaybettik” 3.2.2021 - 10:59:39
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Trakya bölgesindeki en önemli 2 sulak alan olan Dupnisa Mağarası ve İğneada Longoz Ormanları’nın önemini vurguladı. Çidem, Türkiye’de 50 yılda kuruyan sulak alanlardaki su kütlesi miktarının 1,3 milyar hektar olduğunu açıklarken; “Yani 24 Eğirdir Gölü veya 3 Van Gölü ya da Marmara Denizi kadar alanı kaybettik. Artık daha fazla sulak alan kaybetmeyelim” dedi.Çidem’den sulak alan uyarısı: “Marmara Denizi kaybettik”

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Trakya bölgesindeki en önemli 2 sulak alan olan Dupnisa Mağarası ve İğneada Longoz Ormanları’nın önemine dikkat çekti. Çidem, Asya ve Avrupa kıtalarının en büyük, dünyanın ise 3’üncü büyük longozu olan İğneada Longoz Ormanları’nın Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi kapsamında olmadığını hatırlattı.

Dupnisa Mağarası’nın ise sit alanı ilan edilmesine rağmen, alan seçiminde sit olarak sadece mağaranın çıkış kısmının alındığını açıklayan Çidem; sit alanının yeniden değerlendirilerek mağara sistemini koruyacak şekilde yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi. Suyun önemini sık sık hatırlatan Çidem, Türkiye’de 50 yılda kuruyan sulak alanlardaki su kütlesi miktarının Marmara Denizi kadar olduğunu belirtti.

“LONGOZLAR RAMSAR KAPSAMINDA DEĞİL”

Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi’nin (RAMSAR) 2 Şubat 1971 tarihinde imzaya açıldığını söyleyen Çidem; “Ülkemiz, 17 Mayıs 1994 tarihinde imzaladı. 1994 yılında sözleşme kapsamına alınan ilk alan Mersin Göksu Deltası, son alan ise 2013 yılında Bitlis’teki Nemrut Kalderası’dır. İlimiz sınırlarında önemli 2 sulak alan var. Dupnisa Mağarası ve İğneada Longoz (Su Basar) Ormanları. Asya ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın 3’üncü büyük longozu Ramsar kapsamında değil” ifadelerini kullandı.

TERMİK SANTRAL PROJESİNİ HATIRLATTI

Çidem, İğneada Longoz Ormanları’nın Ramsar kapsamına alınma çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirtirken; “Ülkemizdeki uluslararası öneme sahip 135 alandan biri olan longoz ormanlarının, Ramsar alanı ilan edilmesi için 24 Temmuz 2012’de sürecin başlatılmasına karar veriliyor. Buraya kadar her şey çok iyi gidiyor. 18-19 Ekim 2012’de sulak alan koruma bölgeleri 1/25 binlik haritaya işleniyor. Ancak bölgede bu çalışmayı yapanlar nedense bir anda İğneada merkezi de sulak alan bölgesinde kaldığını fark ediyorlar. Çok ilginç bir açıklamaydı. Ancak 2 hafta sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir duyuru. 31 Ekim 2012 tarihinde saat 13.00’te İğneada Beğendik Köyü köy kahvesinde Halkın Katılımı Toplantısı. Ne toplantısı? 2.665,6 MWt kurulu gücünde Trakya Entegre Termik Santral projesi. Neyse ki bu proje de diğerleri gibi halkın karşı duruşu ile STK’ların bilim ve hukuk insanlarıyla birlikte yürüttükleri yaşamı savunma mücadelesi sonunda iptal edildi” dedi.

“TURİZM VE BALIKÇILIĞI BİTİRECEKLERDİ”

İğneada beldesine ilk gelen tehdidin termik santral projesi olmadığını söyleyen Çidem; “Çimento ve kömür limanı projeleri de geldi. Tüm bunlar bölgenin tek geçim kaynağı turizm ve balıkçılığı bitirecek projelerdi. Şimdilik bunlar da iptal edildi. İğneada’nın sadece longoz ormanları açısından önemi bir yana, Türkiye balıkçığının yüzde 75’i Karadeniz’de yapılıyor. Yaklaşık yüzde 5 ise Kırklareli kıyılarında. Burada balığın üreme ve yaşama nedenlerinden biri de buradaki deniz çayırları. Istranca Ekolojik Yaşam Derneği’nin yürütücüsü olduğu AB projesinde de gördük ki İğneada bu açıdan da çok çok önemli” sözlerine yer verdi.

“SİT ALANI YENİDEN BELİRLENMELİ”

Çidem, diğer önemli sulak alanın ise Dupnisa Mağarası olduğunu vurgularken; “2012-2013 yıllarında mağara üzerine mermer ocağı açılmak istenmişti. Bilim insanlarınca hazırlanan rapor sonucu mağara yıkılmaktan, içindeki onbinlerce yarasa da yok olmaktan kurtulmuştu. Dupnisa Mağarası ikinci derece sit alanı kapsamındadır. Uzunluğu 2 bin 720 metre. Ama sit alanı olarak ilan edilen bölge 400 metre. Sadece mağaranın çıkış kısmı alanıdır. Bu alan seçimi, mağara sistemi tamamen söz konusu olduğunda, doğru görünmemektedir. Bu bağlamda sit alanının yeniden değerlendirilerek mağara sistemini koruyacak şekilde yeniden belirlenmesi gerekmektedir” dedi.

“DOĞAL VARLIK YOK OLACAK”

Yarasaların yaşadığı ve kış uykusuna yattıkları yerin mağara olduğuna dikkat çeken Çidem; “Ama yaşamlarını sürdürebilmek için beslendikleri alan mağara ve çevresidir. Mağara bölgesinde gündeme gelen yapılaşmayla ilgili olarak konunun uzmanı bilim insanlarınca yapılan çalışma ve raporlar ilgili kurumlara iletilerek bu alandaki yapılaşmanın bölgedeki eko sistemi telafisi mümkün olmayacak şekilde bozacaktır deniliyor. Sonuç olarak bilimsel raporda, ‘Bölgenin yapılaşmaya açılması Dupnisa Mağara sistemini ve onunla bütün olan çevresini ve bu alanda bulunan fauna ve flora elemanları için son derece sakıncalıdır ve geri dönüşü mümkün olmayan habitat bozunumlarına ve tür kayıplarına neden olacağı aşikardır.’ deniliyor. Bilimin çalışmasını ve uyarılarını dikkate almazsak, bir önemli doğal varlık daha yok olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“MARMARA DENİZİ KADAR ALANI KAYBETTİK”

Çidem, Türkiye’de 50 yılda kuruyan sulak alanlardaki su kütlesi miktarının 1,3 milyar hektar olduğunu açıklarken; “Yani 24 Eğirdir Gölü veya 3 Van Gölü ya da Marmara Denizi kadar alanı kaybettik. Artık daha fazla sulak alan kaybetmeyelim. Kaybetmemek için de bilime inanıp, fakatsız, amasız, ancaksız, kayıtsız şartsız korumak zorundayız. Korumak için yasalarımız ve kanunlarımız yeterli, yeter ki etkin bir şekilde uygulansın. Su, bulunduğu havzaya ve oradaki canlılara aittir, doğal bir varlıktır. Su, tüm canlılar için yaşamın temel koşuludur. 2 Şubat kutlama değil, kaybettiğimiz sulak alanlardan ders alma, kalanlar için ise ‘nasıl kurtarırız’ diye hesap yapma günüdür” diye konuştu.

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 6861 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.