Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Maaş bordrolarımızı paylaşırız” 19.1.2021 - 09:29:19
SES Edirne Şube Eşbaşkanı Aynur İskar, Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın Akit TV'de yayınlanan bir programda sağlık emekçilerinin 6 bin TL ücret aldığına dair konuşmasını kınadı. İskar, Alan’ın gerçekleri çarpıttığını savunurken; talep eden basın yayın kuruluşları ile maaş bordrolarını paylaşacaklarını söyledi. İskar, sağlık emekçileri yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının az üstünde maaş aldıklarını açıkladı.“Maaş bordrolarımızı paylaşırız”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Edirne Şubesi, Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’ın Akit TV'de yayınlanan bir programda sağlık emekçileri ile ilgili kullandığı ifadelere tepki gösterdi. SES Edirne Şube Eşbaşkanı Aynur İskar, sağlıkçıların yaşanılan kriz ortamında özlük hakları gibi konuları açmamaları gerektiğini savunan Alan’ın, sağlık emekçilerini hedef gösterdiğini savundu. İskar, pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin en küük hak alma taleplerini bazı basın ve yayın kuruluşlarının manipüle etmeye çalıştığını söylerken; Alan’ın da gerçekleri çarpıttığını savundu. Alan’ın, sağlık emekçilerinin 6 bin TL ücret aldığına dair ifadelerine tepki gösteren İskar, maaş bordrolarını daha önce açıkladıklarını ve talep edilmesi halinde kamuoyu ile basın yayın kuruluşları üzerinden paylaşabileceklerini söyledi.

“KIŞKIRTILMIŞ SAĞLIK TALEBİ YARATILDI”

Sağlıkta ve kamuda dönüşüm programının temelinin 1980 askeri darbesi ile yaşama geçirilen 24 Ocak kararları, DB, GATS gibi anlaşmalara dayandığını belirten İskar; “Uygulanması 2003 yılında AKP iktidarlarının başladığı sürece dayanmaktadır. Sağlıkta dönüşüm programı ile koruyucu sağlık hizmetlerinin gerilemesi, tedavi edici hizmetlere yönelim, katkı katılım payları, ilave ücretler gibi vergiler dışında birçok kalemde halkın cebinden para çıkma uygulamaları yaşanmaya başlandı. Yine sağlık emekçileri açısından temel ücret yerine performans uygulaması, emekliliğe yansımayan ücret, taşeron çalıştırma usulleri ile kadrolu güvenceli istihdam modeli terk edildi. Bu dönemin en önemli özelliklerinden biri de sağlık alanı kar edilmesi gereken bir alan olarak değerlendirilip muayenenin esas alındığı, kışkırtılmış bir sağlık talebi yaratıldı” ifadelerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ TEDBİR DİLİN DEĞİŞMESİ”

İskar, sağlıkta talebin kışkırtılması ile yetkililerin sağlık emekçilerini hor gören açıklamaları ve yaklaşımlarının artması, sağlıkta şiddetin de artmasına neden olduğunu söylerken; “Onlarca sağlık emekçisi, basının bu tür yaklaşımları ve iktidar yetkililerinin söylemleri nedeniyle hedef haline gelerek görevleri başında katledildi. Her gün sağlık emekçilerine yönelik şiddet haberleri duyuyoruz. ‘Şiddet Sona Ersin’ diye işyerlerimizin önünde defalarca eylemler, açıklamalar yaptık. ‘Beyaz Grev’ler örgütledik. Yetkililere, parlamentoya yasa tasarıları sunduk. Ama şimdiye kadar şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirler ve kararların alınmasını sağlayamadık. En önemli tedbir elbette ki sağlık emekçilerine yönelik dil ve üslubun değişmesi ve meslekleri ile kişiliklerine hürmetle başlar” dedi.

“ÖLÜNCEYE KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Sağlık hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı, taşeron, süreli işçi sınıfından hiç kimsenin, Murat Alan’ın konuşmasında söylediği 6 bin TL’nin üzerinde ücret almadığını belirten İskar; “Yeni yılda memura verilen yüzde 3 zam ve enflasyon farkı kadar sağlık emekçileri de zam almıştır. İşe yeni başlayan bir hemşireden, 30 yıldır görevde olan bir hemşireye kadar tamamının maaşı 4 bin TL’nin altındadır. Emekliliğe yansımayan sabit ek ödemeler ile birlikte ellerine geçen maaş toplamda 6 bin TL’nin altındadır. Yoksulluk sınırı 8 bin TL’nin üstündedir. Açlık sınırı 2 bin 500 TL civarıdır. Sağlık emekçileri yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının az üstünde maaş almaktadır. Emeklilik hakkı gelen sağlık emekçileri asgari ücret civarı emekli maaşı alacağı için ölünceye kadar çalışmak zorunda kalmaktadır” sözlerine yer verdi.

“MAAŞ BORDROLARIMIZI PAYLAŞTIK”

İskar, Alan ve bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan ifadeler nedeniyle sağlık emekçilerinin sosyal medyada ‘#YalancınınMumu’ etiketi ile maaş bordrolarını paylaşarak tepkilerini dile getirdiğini açıklarken; “İsteyen basın yayın kuruluşlarına yeniden gönderebiliriz. Bugüne kadar sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası ve üyeleri ile sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleri olarak ekonomik, özlük ve demokratik taleplerimizi iyileştirmek, halkın sağlık ve sosyal güvenlik hakkına sahip çıkmak, korumak ve geliştirmek için her dönemde eylemde olduk. Alanlarda, işyerleri önünde, bakanlık önünde sözümüzü söyledik. Yeri geldi grevler yaptık. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek beyaz mitingler örgütledik” dedi.

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Pandemi sürecinde yüzlerce sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken İskar; “150 bin civarı sağlık emekçisi Kovid’e yakalandı. Az personelle çok iş yaptık. Aylarca ailelerimiz ile görüşemedik. Çocuklarımızla kucaklaşamadık. Mahkemeler tehlikeli iş yapıyoruz diye çocuklarımızın velayetini bizden alıp sağlıkçı olmayan ebeveynlerine verdi. Filyasyon ekiplerine, nöbetli çalışanlara verilen yemek bile utanç kaynağı oldu. Grevi, iş bırakmayı, çalışmama hakkımızı kullanacağımız en meşru ve haklı dönemde olmamıza rağmen halkımızın sağlık hizmetine olan ihtiyacını gözeten bir yerden sosyal medya etkinlikleri, işyerleri önü basın açıklamaları, kısa oturma eylemleri şeklinde ve bordrolarımızı yakarak taleplerimizi dile getirmeye çalıştık. Ama bıçak kemiğe dayandı, dayanacak gücümüz kalmadı” ifadelerine yer verdi.

“MURAT ALAN’I KINIYORUZ”

İskar, sağlık emekçilerinin Alan tarafından hedef gösterildiğini söylerken; “Sağlık emekçisine yönelik şiddetin temel nedeni Murat Alan gibi toplumu manipüle eden ayrıştırmaya çalışan kişilerdir. Murat Alan suç işlemiştir. Sağlık emekçilerini halka hedef göstermektedir. Ayrıca sağlık emekçileri arasında ayrıştırıcı dil kullanarak bizleri bölmeye çalışmaktadır. Bu tutumları nedeniyle Murat Alan’ı kınıyoruz. Yaşanacak her şiddet olayında kendisinin de payının olacağını hatırlatıyoruz. Bir kez daha basın yayın kuruluşlarına yalan haber yapmamaları için çağrıda bulunuyor, Murat Alan gibi açıklamaları ile insanlık suçu işleyenleri programlarına çağırmamaya davet ediyoruz. Bu suça ortak olmayın diyoruz. Bordro isterseniz göndeririz. Sorunlarımızı dinlemek isterseniz anlatırız. İktidara yaranmak için halka yalan söyleyenlerin değil, emekçilerin sesi olun” diye konuştu.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1060 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA 1.3.2021
Bir başvuru da SOL Parti’den Bir başvuru da SOL Parti’den 1.3.2021
Donmaktan Mehmetçik kurtardı Donmaktan Mehmetçik kurtardı 1.3.2021
Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi 1.3.2021
Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi 1.3.2021
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı 1.3.2021
Enez Limanı'na gümrük Enez Limanı'na gümrük 1.3.2021
O binadaki Türk Bayrağı silindi O binadaki Türk Bayrağı silindi 1.3.2021
Kararlar geçerli mi? Kararlar geçerli mi? 1.3.2021
Sarayiçi’nde utanç manzaraları Sarayiçi’nde utanç manzaraları 1.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.