Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayvanseverlerden suç duyusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayvanseverlerden suç duyusu 19.1.2021 - 09:09:48
Edirne’de Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı ve 22 Dost Eli Derneği Başkanı Mehmet Esvet Kütük, yerel bir gazetede L. K.’nin yazdığı köşe yazısında, hayvansever için ‘azgın azınlık’, sokak hayvanları için de insanlara saldırdıklarına dair iddialara yer vermesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Islattı, sokak hayvanlarının hedef gösterildiğini ve hayvanseverlerin hakarete uğradığını söylerken; Kütük ise hem gazete, hem de L .K. hakkında 4 ayrı kapsamda dava başlatacaklarını açıkladı.Hayvanseverlerden suç duyusu

Edirne’deki yerel bir gazetede L.K. tarafından kaleme alınan köşe yazısında, hayvansever için ‘azgın azınlık’, sokak hayvanları için de caddelerde insanlara saldırdıklarına dair iddialara yer verilmesi tepki çekmeye devam ediyor. Başta Edirne olmak üzere Türkiye’deki birçok hayvansever ve sivil toplum örgütünün tepkisini çeken yazı sonrası Edirne’deki hayvansever dernekler, L.K. hakkında suç duyusunda bulundular.

Edirne Adliye Sarayı’nda Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Bir El Bin Nefes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yağmur Islattı ve 22 Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Esvet Kütük, yazı hakkında da basın mensuplarına açıklama yaptılar. Islattı, sokak hayvanlarının hedef gösterildiği savunurken; hayvanseverlerin de hakarete uğradığını söyledi. Kütük ise suç duyurusunun ardından dernek olarak hem gazete, hem de L.K. hakkında 4 ayrı kapsamda dava başlatacaklarını açıkladı.

“HAKARETE UĞRADIK”

Islattı, L.K. tarafından yazılan köşe yazısında Edirne’de yaşam savaşı veren sokak hayvanlarının hedef gösterildiğini belirtirken; “Başıboş, saldırgan, ürkütücü oldukları yönünde iddialar ortaya atıldı ve yazının devamında sanki insanların sokağa çıkamadığı, çocukların okula gidemediği, bu hayvanlar yüzünden mağdur olduğu şeklinde ne yazık ki bazı sözlere yer verildi. Hiçbir maddi kazanç gütmediğimiz halde sadece o hayvanların yaşam hakkını savunduğumuz için bizler, ‘azgın azınlık’ denilerek büyük bir hakarete uğradık” ifadelerini kullandı.

“AZINLIK DEĞİL GÜÇLÜYÜZ”

Hayvanseverlerin köşe yazısındaki ‘Azgın Azınlık’ hakaretini kabul etmediğini söyleyen Islattı; “Ama en önemlisi biz azınlık hiç değiliz, çok güçlüyüz. Gücümüzü de birbirimizden alıyoruz. Başıboş dedikleri hayvanlara tecavüz iddiası, hayvanlarımızın mama kaplarının kırıldığı, İpsala’da 3 kedinin öldürüldüğü, Karaağaç’ta köpek ölümleri, Edirne’de 12 köpek ve 4 kedinin zehirlenerek öldürüldüğü, varilin içinde yakılan bir kedi, hayvanseverlerin yaşadığı zorluklar gibi haberleri yine Edirne basınında sizler yazdınız. Bütün bu haberler de sizlerin kalemiyle kamuoyuna duyuruldu” dedi.

“GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Islattı, açıklamada köşe yazısını yazan L. K.’ye de soru yöneltirken; “Eğer bu hayvanlar beyefendinin söylediği şekilde saldırgan olsalardı, onları besleyeceklerini zannettikleri bu insanlara yaklaşırlar mıydı? Ben sadece beyefendinin bu soruya vicdanını dinleyerek cevap vermesini istiyorum. Bu hayvanlar, ne yazık ki yasada sahipsiz geçseler de hiçbiri sahipsiz değildir. Hepsi bizlerin koruması altındadır. Biz, onların hakkını sonuna kadar savunacağız. Bu mücadeleyi de sonuna kadar götüreceğiz. Asla da geri adım atmayacağız” sözlerine yer verdi.

“4 AYRI KAPSAMDA DAVA BAŞLATACAĞIZ”

Islattı’nın konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Kütük de L. K. tarafından yazılan köşe yazısının elle tutulur hiçbir yanı olmadığını söylerken; “Çünkü herhangi bir araştırmaya dayanmıyor. Barınağın ne amaçla kullanıldığını bilmiyor. Hayvan popülasyonunun neden arttığını sorgulamayan bir gazetecinin yazdığı bir yazı. Köşe yazısının içeriğinde sokak hayvanlarını ve hayvanseverleri hedef göstermesi, kamu kuruluşlarını itibarsızlaştırması gibi birçok konu var ve kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bunların dışında gazetecilik mesleğinin kutsallığına da gölge düşürmektedir. Savcılıktaki suç duyurusundan sonra da 22 Dost Eli Derneği olarak ayrıca hem kişi, hem de gazete hakkında 4 ayrı kapsamda dava başlatacağız” diye konuştu. Açıklamalarının ardından Islattı ve Kütük, Cumhuriyet Başsavcılığı’na L.K. hakkında suç duyurusunda bulundular.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 563 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA EDİRNE EN RİSKLİ GRUPTA 1.3.2021
Bir başvuru da SOL Parti’den Bir başvuru da SOL Parti’den 1.3.2021
Donmaktan Mehmetçik kurtardı Donmaktan Mehmetçik kurtardı 1.3.2021
Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi Küçükbaş hayvan sevkiyat genelgesi 1.3.2021
Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi Vergi dairesinde hafta sonu mesaisi 1.3.2021
Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı Eğitim-İş’ten öğretmenevi çağrısı 1.3.2021
Enez Limanı'na gümrük Enez Limanı'na gümrük 1.3.2021
O binadaki Türk Bayrağı silindi O binadaki Türk Bayrağı silindi 1.3.2021
Kararlar geçerli mi? Kararlar geçerli mi? 1.3.2021
Sarayiçi’nde utanç manzaraları Sarayiçi’nde utanç manzaraları 1.3.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 84
Web Siteleri 134
Facebook 126
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 373 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sel, kum ve basın düşmanlığı
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Formasyon Mağduriyeti
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Normalleşme
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın ..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.